Anglojęzyczny czasownik „crush”, oznacza miażdżenie, kruszenie lub przygniatanie. Słysząc to słowo w formie rzeczownik, wypowiadane z ust młodych ludzi, można mieć jednak problem z odczytaniem jego właściwego znaczenia.

Jeśli zwrot „mój krasz cisnął bekę z tych rapsów, ale ja się jaram” brzmi dla Was niezrozumiale, zachęcamy do przeczytania całego artykułu, o tym co to znaczy crush i jak wygląda współczesny żargon młodzieżowy.

W dzisiejszych czasach, slang internetowy, którym młodzi ludzie posługują się również w codziennej mowie, nie jest już tajemniczym szyfrem, którego dorośli nie potrafią złamać. Wystarczy wpisać w Google „co to znaczy krasz” i naszym oczom ukazuje się cała lista stron, które mogą pomóc skonsternowanym rodzicom. Upewnijmy się jednak, czy faktycznie jest to „crush” pochodzący ze slangu internetowego.

Co to znaczy krasz?

„Crush” to słowo, które wywodzi się z potocznego języka angielskiego. Młodzież często stosuje je w spolszczonej formie „krasz”. Chodzi o osobę, która wyjątkowo się komuś podoba lub w której jesteśmy zakochani. Nasze babcie użyłyby tu najpewniej słowa „sympatia”. Nie brzmi ono może równie archaicznie co absztyfikant, fircyk lub waćpan, ale młodzież najwyraźniej wyczuwa w nim ducha dawnych lat. Na potrzeby opowieści o ulubionych gwiazdach YouTube, przystojnych kolegach i atrakcyjnych koleżankach, młodzież zaadaptowała więc określenie „krasz”.

Warto też zauważyć, że słowo to może występować w alternatywnej wersji. „Celebrity crush” to często spotykane sformułowanie odnoszące się do zauroczenia kimś popularnym. Dawniej były to najczęściej gwiazdy muzyki i filmu. Dziś bardzo często są to internetowi celebryci znani z Instagrama lub kanałów Youtube.

Internetowy żargon

Slang internetowy

O ile „selfie”, „hejt” i „sweet focia” to sformułowania, które szybko znalazły swoje miejsce w mainstreamowych mediach, „crush” to słowo, które wciąż wywołuje zakłopotanie na twarzach wielu dorosłych. Poniżej prezentujemy listę kilku innych zwrotów, które często można usłyszeć z ust dzieci i młodzieży. Warto je znać, ale ostrzegamy przed jednym – chwalenie się żargonem młodzieżowym w towarzystwie samych zainteresowanych może wywołać spory krindż!

  • Beka – coś śmiesznego, ubaw lub zabawa.
  • Fiki / fanfiki – publikowane w sieci opowiadania, które najczęściej opowiadają o miłości i nawiązują do popularnych filmów, seriali, gier lub komiksów.
  • Friend zone / być we frendzonie – Sytuacja, w której „crush” nie odwzajemnia naszych uczuć i traktuje nas jedynie jako kumpla.
  • Jarać się czymś – bardzo coś lubić.
  • Krindż / cringe – uczucie silnego zażenowania.
  • Nołlajf – Spolszczona wersja słowa „nolife” określającego osobę, która całe dnie spędza przed komputerem i prawie w ogóle nie wychodzi z domu.
  • YOLO / JOLO – Akronim od anglojęzycznego „You Only Live Once”, czyli „żyje się tylko raz”.

Więcej na temat internetowego slangu przeczytasz w artykule: www.fundacja.orange.pl/blog/wpis/yolo-btw-imho-co-to-oznacza.

Podziel się.