Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych wydaje się w dzisiejszych czasach konieczna dla zachowania wysokiej efektywności. Nowoczesny rynek wymaga bowiem stosowania innowacyjnych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą na przyspieszenie produkcji, a z drugiej zachowanie bardzo wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Jest to możliwe dzięki stosowaniu w firmach automatyki i robotyki.

Jak maksymalizować możliwości produkcyjne?

Firmy produkcyjne działające na terenie naszego kraju stale szukają możliwości zwiększenia efektywności swojego przedsiębiorstwa. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego celu automatyzacji, która pozwoli znacznie usprawnić wiele przeprowadzanych operacji. Bardzo ciekawym wyjściem w przypadku takich firm jest zastosowanie robotów przemysłowych. Należy zastanowić się jednak w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Roboty przemysłowe i współpracujące są bardzo uniwersalne, w związku z czym mamy możliwość zastosowania ich praktycznie w każdej branży. Oczywiście nie dotyczy do wszystkich operacji, ponieważ w każdym biznesie znajdziemy szereg czynności, w których człowiek jest niezastąpiony. Możliwości integracji robotów przemysłowych są jednak tak szerokie, że w każdej firmie produkcyjnej możliwe jest ich zastosowanie.

Robot przemysłowy

Możliwe aplikacje robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe są obecnie bardzo chętnie wykorzystywane w wielu gałęziach polskiego przemysłu. Dotyczy to zarówno przemysłu ciężkiego, jak i produkcji skomplikowanej elektroniki używanej w sprzętach RTV i AGD. Do najbardziej popularnego zastosowania robotów przemysłowych możemy zaliczyć pakowanie oraz paletyzację. Są to czynności, które dla ludzi wydają się dość żmudne i nużące. W związku z tym, istnieje tu duże ryzyko zmniejszenia efektywności poprzez wypalenie zawodowe. Zastąpienie ludzi robotami przemysłowymi sprawi, że efektywność pakowania i paletyzacji będzie znacznie większa, a co za tym idzie, wzrosną możliwości produkcyjne. Kolejnym bardzo popularnym zastosowaniem robotów przemysłowych jest spawanie i malowanie. Te dwie czynności są bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle samochodowym oraz automotive, gdzie szybkość i wysoka jakość produkcji mają ogromne znaczenie.

Robot przemysłowy

Jakie są zalety robotyzacji?

Wiemy już w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty. Warto zastanowić się więc, jakie są zalety ich stosowania. Najważniejszą jest oczywiście możliwość usprawnienia produkcji lub innych procesów. Dotyczy to nie tylko firm produkcyjnych, ale również innych biznesów. Coraz częściej mówi się bowiem o robotach magazynowych, które będą w stanie znacznie przyspieszyć operacje logistyczne w dużych magazynach. Wykorzystanie robotów przemysłowych pozwala również na osiągnięcie znacznie lepszej powtarzalności oraz zminimalizowanie popełnienia błędów podczas produkcji. Niestety ludzie nie są nieomylni i wpadki zdarzają się dość często. Ich koszt ponosi zazwyczaj przedsiębiorca, który musi zmagać się z reklamacjami klientów. Roboty przemysłowe pracują w oparciu o nowoczesne procesory, dzięki czemu ryzyko błędów jest bardzo niskie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.