Supersamochody głównie kojarzą się z dużymi znanymi koncernami najczęściej z Włoch lub Niemiec, ale tego typu samochody powstawały też w innych krajach. W Czechach w 1991 roku powstał MTX Tatra V8, który miał nawet wejść do produkcji seryjnej, ale wypadek w fabryce sprawił, że projekt upadł.

Twórcą pojazdu był inżynier Václav Král, a produkcją miały zająć się zakłady MTX we współpracy z Tatrą. Samochód miał 4,6 m długości i ważył 1350 kg. Pod maską umieszczono silnik Tatra 623 V8 o pojemności 3,9 litra i mocy 215 KM. Pozwalał on na rozpędzenie samochodu do prędkości 246-265 km/h. Od 0 do 100 km/h MTX Tatra V8 rozpędzał się w czasie 5,6 sekundy. Napęd przenoszony był za pomocą 5-biegowej, manualnej skrzyni biegów na tylną oś.

MTX Tatra V8 (fot. Dr. Killer/Wikimedia Commons)
MTX Tatra V8 (fot. Dr. Killer/Wikimedia Commons)

Po bardzo intensywnych testach i próbach na torach samochodowych, MTX Tatra V8 została zaprezentowana w październiku 1991 roku na targach motoryzacyjnych w Pradze, gdzie zrobiła spore zamieszanie. Zaowocowało ono blisko 200 zamówieniami na egzemplarze seryjne. W związku z tym w MTX podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej limitowanej edycji tego modelu. Zakładano zbudowanie 100 egzemplarzy.

Zanim rozpoczęto produkcję, cały projekt został sprzedany innej firmie, co miało pozwolić na lepsze sfinansowanie prac, ale krótko później doszło do pożaru fabryki, która miała podjąć się produkcji. Straty były tak duże, że dalsze rozwijanie projektu straciło sens. Do tego czasu zbudowano 4 prototypy – trzy tradycyjne i jeden w formie zestawu do samodzielnego złożenia, który wysłano do USA.

MTX Tatra V8 (fot. János Tamás)
MTX Tatra V8 (fot. János Tamás)

Wszystkie samochody przetrwały do naszych czasów. Te zachowane w Czechach znajdują się w prywatnych rękach (2 samochody) a jeden w muzeum samochodów sportowych w miejscowości Lány. Ostatni egzemplarz po latach pojawił się w filmie Runaway Kanye Westa w 2010 roku.

MTX Tatra V8 (fot. Miloš700/Wikimedia Commons)
MTX Tatra V8 (fot. Miloš700/Wikimedia Commons)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.