W przyszłym roku przypada setna rocznica powstania Polskich Sił Powietrznych, które zaczęto formować w listopadzie 1918 roku. Z tej okazji zapewne czeka nas wiele ciekawych wydarzeń i pokazów. Szwajcarska firma Glycine produkująca zegarki  postanowiła wypuścić z tej okazji specjalny, limitowany zegarek Glycine Combat Polish Air Force.

Powstanie zaledwie 100 numerowanych egzemplarzy tego zegarka. Limitowana edycja powstała w oparciu o zegarek Glycine Combat 6 Vintage, ale różni się od niego grawerem na deklu zamiast szybki pokazującej mechanizm oraz kilkoma szczegółami. Grawer zawiera szachownicę w historycznym wariancie oraz napis “100-lecie Polskich Sił Powietrznych. Edycja Limitowana.” W prototypowym egzemplarzu prezentowanym na zdjęciach pod napisem znajduje się numer zegarka, który w wersji produkcyjnej trafi na bok koperty.

Glycine Combat Polish Air Force (fot. Glycine)

Glycine Combat Polish Air Force (fot. Glycine)

Koperta o średnicy 43 mm i grubości 11,7 mm wykonana będzie z stali. Wewnątrz znajdzie się automatyczny mechanizm Cal. GL 224 czyli ETA 2824-2, z 38-godzinną rezerwą chodu. Czarna tarcza przykryta szafirowym szkłem ma bardzo klasyczny wygląd, przypominający stare czasomierze, dzięki czemu w połączeniu z skórzanym paskiem prezentuje się świetnie – razem z zegarkiem otrzymamy dwa paski – skórzany i NATO. Całość zostanie zapakowana w skrzynkę po amunicji, w której znajdziemy również certyfikat oraz narzędzia do zmiany paska.

Co istotne, zegarek kosztuje 3990 zł, co jak na limitację do 100 egzemplarzy nie jest wygórowaną ceną, zwłaszcza za zegarek automatyczny. Pierwsze egzemplarze czasomierza trafią do klientów w grudniu 2017 roku. Jeśli chcielibyście mieć taki zegarek w swojej kolekcji, możecie go zarezerwować wysyłając maila na adres glycine@glycine.pl. Dostaniecie wówczas możliwość wybrania numeru z puli jaka została (na początku sierpnia zarezerwowanych było już kilkanaście egzemplarzy). Będzie jednak trzeba wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł.

Glycine Combat Polish Air Force (fot. Glycine)

Glycine Combat Polish Air Force (fot. Glycine)

Jest to bez wątpienia jeden z ciekawszych zegarków, ponieważ nie często trafiają się czasomierze w limitowanych edycjach poświęconych Polsce. Więcej zdjęć zegarka w wersji z skórzanym paskiem można znaleźć na stronie ch24.pl, a na stronie Glycine znajdziecie więcej informacji na temat zegarka.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.