Gdy w 2011 roku w polskich księgarniach ukazała się ponad 800-stronicowa powieść pt. Nielegalni, fani literatury szpiegowskiej mogli z radością oznajmić – mamy swojego Johna le Carré czy Nelsona DeMille. Vincent V. Severski, a właściwie Włodzimierz Sokołowski, to polski funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu. Po zakończeniu służby w stopniu pułkownika postanowił zostać pisarzem. Dzięki jego doświadczeniu i ciężkiej pracy w księgarniach każdego roku pojawiają się świetne książki szpiegowskie, które sprzedały się już w setkach tysięcy egzemplarzy. Oto publikacje Vincenta V. Severskiego, które trzeba przeczytać.
Cykl Nielegalni – 4 tomy
Jednym z najpopularniejszych i najważniejszych dzieł Vincenta V. Severskiego jest cykl Nielegalni. To bestsellerowa seria szpiegowska, składająca się z 4 tomów. Fabuła koncentruje się na sprawach, którym czoła musi stawić Wywiad Q Agencji Bezpieczeństwa, składający się z tzw. asów nad asami. To powieści wypełnione układami politycznymi, intrygującymi powiązaniami, zakulisowymi grami wywiadów różnych krajów i niewiarygodnymi zwrotami akcji.
Nielegalni
Nielegalni to pierwsza część cyklu o takim samym tytule jak cała seria. W tym tomie Severski zapoznaje czytelników z bohaterami powieści – członkami Wywiadu Q. To supertajni szpiedzy, posługujący się za granicą zmyśloną tożsamością, by móc wykonywać powierzone zadania – na czele z Konradem Wolskim. Akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce, ale też w Szwecji, Rosji, na Ukrainie i w Białorusi. Ponadto autor wplata w fabułę także epizody z II wojny światowej. Odkrywa tajemnice dawnych relacji polsko-rosyjskich, a także nakreśla aktualnie panujący klimat w kraju i przedstawia realne wydarzenia polityczne, nawiązując m.in. do zbrodni katyńskiej, przywołując do tablicy nazwiska prawdziwych polityków. Na linii Warszawa-Moskwa wrze. Czy Wolskiemu uda się dociec, komu zależy na konflikcie i czy wyjdzie cało w zmaganiach z rosyjskimi służbami?
Niewierni
Drugi tom Nielegalnych – Niewierni – to w wykonaniu Severskiego kolejny szpiegowski thriller o mocnej sile rażenia. Choć czytamy powieść, co prawda, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, to wydaje się, jakby ponad 860 stron historii było pamiętnikiem z pracy Włodzimierza Sokołowskiego. Pisarz ponownie wprowadza czytelnika do szpiegowskiej gry na najwyższym szczeblu. Losy Wydziału Q Konrada, Jagny, Miszy i Sary nie są nam obojętne i z zapartym tchem przewraca się kolejne karty powieści. Szczególnie gdy ta skupia się na tropieniu „Karola” vel Safira as-Salama, polskiego odszczepieńca, łącznika Al-Kaidy. Severski nie tylko daje fanom literatury szpiegowskiej kawał dobrej historii, ale przy okazji przenosi ich do kultury Islamu i zgłębia tajniki oraz obyczaje religii.
Nieśmiertelni
Po dwóch pierwszych tomach szpiegowskiego cyklu Vincenta V. Severskiego zwolennicy jego książek z niecierpliwością czekali na kolejną, zastanawiając się, czy 3 tom Nielegalnych dorówna poprzednim. Po kilku latach od publikacji okazuje się, że Nieśmiertelni zyskują na portalach recenzyjnych najlepsze opinie spośród wszystkich 4 tomów. To ponownie literatura mocnych wrażeń. Tym razem autor przenosi czytelników z Polski i Europy do Teheranu. Do akcji wkracza znów Wydział Q, który musi zapobiec konfliktowi zbrojnemu na skalę światową. Jednak znów wszystko się komplikuje, zaczyna się wyścig z czasem, a w Moskwie dochodzi do cichego zamachu stanu.
Niepokorni
Niepokorni to 4 tom serii Severskiego Nielegalni. Jednocześnie jest to najkrótsza powieść z cyklu i to dużo krótsza. O ile wcześniejsze części liczyły ponad 800 stron, ostatnia ma ponad 430. W związku z tym nie ma w niej aż tylu wątków, jak np. w Nieśmiertelnych. Akcja nadal jest jednak wartka i emocjonująca. Tym razem Konrad Wolski i Sara po powrocie do kraju dowiadują się, że ich oddział zostaje rozwiązany. Z kolei Polska stoi przed widmem destabilizacji i marginalizacji w Unii Europejskiej, o co stara się usilnie rosyjski wywiad. Bohaterowie znani z poprzednich części muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Przy okazji Severski przedstawia kłamstwa, manipulacje i ustawki polityczne, pokazując, jak zepsuta jest polska scena polityczna.
Christine. Powieść o Krystynie Skarbek
Krystyna Skarbek, znana też jako Christine Granville, była polską agentką brytyjskiej tajnej służby SOE i wywiadowczynią SIS. Za swe dokonania wielokrotnie została odznaczona brytyjskimi orderami, a jej zasługi doceniono także Gwiazdą Włoch i francuskim Krzyżem Wojennym. Wokół Christine Granville narosło wiele mitów i wielu autorów próbowało przedstawić obiektywnie jej historię. Nagłówki grzmiały – „Agentka o wielu twarzach”, „Królowa podziemia czy zdrajczyni?”.
Z kolei Vincent V. Severski postanowił stworzyć o niej powieść. Książkę Christine. Powieść o Krystynie Skarbek napisał subiektywnie, z własnej szpiegowskiej perspektywy – doświadczonego i wielokrotnie uhonorowanego agenta. Pisarz pokazuje nam, jak mogły wyglądać fakty historyczne Krystyny Skarbek, które do dziś nie są znane, gdyż skrywają je nieodtajnione archiwa brytyjskie. Severski, poprzez historię najlepszej agentki Churchilla, kobiety silnej, charakternej, błyskotliwej i inteligentnej, pokazuje grę tajnych służb w byłej Jugosławii w czasach II wojny światowej.
Seria Nielegalni i Christine. Powieść o Krystynie Skarbek to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych publikacji Vincenta V. Severskiego. Były agent nie poprzestał jednak tylko na tych dziełach, a w jego zbiorach można znaleźć jeszcze kilka innych książek o polskim wywiadzie, po które zdecydowanie warto sięgnąć. To autor, który doskonale wie, o czym pisze, bo przez 10 lat uczestniczył w ponad 140 operacjach w 50 różnych krajach.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.