Urlop nad morzem? Oczywiście! Ale ten enigmatyczny termin coraz częściej oznacza dla nas nie leżenie na plaży i spacery brzegiem morza, a wakacje na jachcie. O ile wielbiciele Bałtyku mimo wszystko preferują wypoczynek bierny, o tyle miłośnicy ciepłych południowych mórz zdecydowanie wybierają wakacje pod żaglami.

Polacy szczególnie upodobali sobie żeglowanie po Adriatyku, a Chorwacja stała się dla wielu naszych rodaków główną wakacyjną destynacją. Gdzie jak gdzie, ale w kraju tysiąca wysp (Centralny Urząd Statystyczny podaje, że do Chorwacji należy 1246 wysp zamieszkałych i nie, skał i raf!) żeglarze znajdują naprawdę fenomenalne warunki do uprawiania swojej pasji. Oglądanie Chorwacji od strony morza to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla amatorów żeglarstwa, ale i wszystkich, którzy nie gustują w zatłoczonych kurortach i gwarnych plażach, za to ciągnie ich do miejsc dostępnych wyłącznie dla nielicznych – ukrytych zatoczek z turkusową wodą czy wysp, o których przewodniki turystyczne nawet nie wspominają.

Adriatyk jest spokojny – to nie miejsce dla starych wilków morskich, którym marzy się walka z żywiołem. Jeśli jednak jesteś początkującym acz zapalonym żeglarzem i chcesz doskonalić swoje umiejętności, to akwen wprost idealny dla ciebie! Także Instruktorzy Sztorm Grupy ulegają magii Adriatyku, dlatego zapraszamy Cię do naszej bazy w dalmackim Šibeniku – przygotowujemy tu naszych kursantów do egzaminów na Patent Jachtowego Sternika Morskiego. Kurs przeznaczony dla osób pełnoletnich posiadających podstawowe umiejętności żeglarskie. Część praktyczna kładzie nacisk na manewrowanie w marinie, podejścia do kei i wyjścia z portów, manewry pod żaglami i na silniku. Część teoretyczna prowadzona jest na zasadzie powtórek i konsultacji, a główny nacisk kładziemy na część manewrową. W trakcie rejsu nie prowadzimy wykładów, zatem wymagane jest wcześniejsze teoretyczne przygotowanie.

Sztorm Grupa

Jachtowy Sternik Morski – wymagane umiejętności

Osoba posiadająca patent Jachtowego Sternika Morskiego może prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz jachty żaglowe o długości całkowitej do 18 m po wodach morskich. Patent wydany przez Polski Związek Żeglarski honorowany jest za granicą.

Jachtowy sternik morski musi posiąść następujące umiejętności:

 • korzystanie z wydawnictw nawigacyjnych,
 • korzystanie z wszelkich urządzeń łączności, GPS,
 • nawigacyjne przygotowanie rejsu,
 • nadzór nad pracą załogi oraz prawidłową eksploatacją jachtu,
 • obsługa silnika,
 • taklowanie jachtu, klar jachtu,
 • dobór ożaglowania,
 • obsługa żagli, osprzętu, podstawowych urządzeń,
 • regulacja powierzchni ożaglowania,
 • obsługa instalacji jachtowych,
 • obsługa kotwicy,
 • cumowanie jachtu,
 • obrót lub przesunięcie jachtu przy pomoście, praca cumami,
 • przygotowanie jachtu do wypłynięcia,
 • przygotowanie jachtu do żeglugi w trudnych warunkach pogodowych,
 • manewry pod żaglami (zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, stawanie w dryf, alarm “człowiek za burtą”),
 • manewry na silniku (odejście od nabrzeża i dojście do nabrzeża, dojście do boi i odejście od boi, stawanie na kotwicy i zejście z kotwicy, alarm “człowiek za burtą”).

Dla uczestników naszych kursów najważniejszy jest fakt, że szkolimy w Chorwacji czyli tam, gdzie prędzej czy później wyląduje każdy, kto kocha żeglowanie. Nauka w “środowisku naturalnym” jest jedynym sensownym rozwiązaniem, jeśli nasza pasja żeglarska ma zaowocować uzyskaniem Patentu Jachtowego Sternika Morskiego i nabyciem wszystkich wymaganych na egzaminie umiejętności. Kurs w takich warunkach daje także niezbitą pewność siebie oraz przekonanie, że poradzimy sobie bez względu na sytuację. Zgodnie z zasadą, że nie ma złej pogody, jest tylko źle ubrany żeglarz, szkolimy bez względu na warunki atmosferyczne.

Jeśli chcesz spędzić tegoroczny urlop pod żaglami, już dziś zarezerwuj miejsce na kursie!

Sztorm Grupa

W cenie kursu nie tylko wiedza i umiejętności

Cena kursu kończącego się egzaminem na Patent Jachtowego Sternika Morskiego zawiera:

 • powtórkę z wiedzy teoretycznej (powtórkę! – nie uczymy od zera),
 • szkolenie z manewrowania na morskim jachcie żaglowym typu Dufour 335GL, Dufour 365GL,
 • materiały szkoleniowe w postaci prezentacji elektronicznych,
 • ekspercką kadrę Instruktorów Żeglarstwa PZŻ,
 • podatek VAT 23%,
 • pościel na jachcie.

Kursanci ponoszą dodatkowe koszty związane z koniecznością uiszczenia składki jachtowej w wysokości ok. 70 € / osoba (wspólne pokrycie kosztów wyżywienia, opłat portowych i paliwa). Składka pobierana jest przy zaokrętowaniu. Niewykorzystana część zostanie zwrócona załodze. Kapitan jest zwolniony z opłaty. Do Chorwacji dojechać można na koszt własny albo skorzystać ze Sztorm Busa (koszt: 450zł w obie strony). Opłata egzaminacyjna to 350zł, koszt wystawienia patentu – 50zł. Uczniom i studentom do 26 roku życia, za okazaniem ważnej legitymacji, przysługują opłaty ulgowe, w wysokości odpowiednio 175zł i 25zł. Kaucja za jacht to 150 euro.

Sztorm Grupa

Cała naprzód!

Zdobycie Patentu Jachtowego Sternika Morskiego otwiera przed Tobą całkiem nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Od teraz możesz korzystać z uroków samodzielnego żeglowania po Morzu Adriatyckim i Śródziemnym oraz po innych wodach morskich. Patent daje Ci nie tylko uprawnienia wymagane przepisami, ale także pewność siebie – wiesz, że rozumiesz, umiesz, dasz radę. Jeśli boom na wczasy w Chorwacji nie minie, a nic nie wskazuje na to, żeby tak miało się zdarzyć, będziesz miał niepowtarzalną szansę na poznanie każdej z jej ponad tysiąca wysp z bliska. Żeglowanie zmienia perspektywę, uczy pokory wobec
żywiołów, ale przede wszystkim sprawia, że czujemy swoją siłę sprawczą – na wodzie wszystko zależy od nas samych i naszej załogi. Dobrze wyszkolony sternik jachtowy to leader, na którego zawsze można liczyć.

Zapraszamy na Kurs Jachtowego Sternika Morskiego wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i mają podstawowe umiejętności żeglarskie. Dokształcacie się, zdajecie egzamin i cała naprzód! W ubiegłym roku wyszkoliliśmy 36 osób. W tym roku dajemy szansę kolejnym miłośnikom żagli – Sztorm Grupa to przecież gwarancja jakości, dobrej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń.

Podziel się.