Most drogowy we Włocławku na pierwszy rzut oka wygląda jak wiele innych mostów. W ciągu dnia nieznacznie wyróżnia się na tle otoczenia jedynie lekko zielonym kolorem, na jaki pomalowano jego kratownicową konstrukcję. W nocy jednak wszystko ulega zmianie. Zielony most jak nieoficjalnie się go nazywa, zaczyna dosłownie świecić na zielono, a jego podstawy mają bursztynowy kolor.
Zbudowany w 1937 roku most otrzymał nazwę Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza, który był honorowym obywatelem Włocławka, oraz który 25 września 1937 roku oficjalnie przeciął wstęgę otwierając most. Nie był to pierwszy most zbudowany w tym miejscu. W 1865 roku zbudowano drewniany most łyżwowy, który przetrwał do I wojny światowej. Następnie Niemcy zbudowali nowy most drewniany, który został zniszczony podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie polskie władze zleciły budowę kolejnego drewnianego mostu.
Ostatecznie w latach 30. podjęto decyzję o zbudowaniu stalowego mostu kratownicowego. Przeprawa ma 620 m długości i 9 m szerokości (sama jezdnia ma 6 m szerokości, a chodniki mają po 1,5 m szerokości). Już w 1939 roku Wojsko Polskie wysadziło most, ale Niemcy odbudowali go w 1944 roku tylko po to aby w 1945 roku ponownie go wysadzić.
Ostatecznie w 1948 roku most odbudowano i nadano mu formę znaną do dzisiaj. Po latach, w 2008 roku Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza został wyremontowany, a rok później zainstalowano na nim charakterystyczne oświetlenie ledowe w kolorze zielonym na kratownicy i pomarańczowym/bursztynowym na podstawach.
Charakterystyczne oświetlenie sprawia, że most zyskał nieoficjalną nazwę „Zielony most”. Znajdujące się wzdłuż brzegu promenady przebiegają pod mostem i pozwalają na jego obejrzenie z bliska. Na sam most można również wejść i przejść pieszo na drugą stronę.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.