Potrzebujemy wytchnienia, spokoju, świeżego powietrza wolnego od zanieczyszczeń, ciszy i śpiewu ptaków. Z tego powodu wiele miast dysponuje ogrodami i parkami, w których mieszkańcy mają możliwość nawiązania kontaktu z naturą. Sam park to jednak nie wszystko. Równie ważną rolę jak pielęgnacja parku czy ogrodu odgrywa jego oświetlenie.

To właśnie dzięki odpowiednio dobranym systemom oświetleń, parki stanowią zachwycające miejsca nie tylko za dnia, lecz również wtedy, gdy mieszkańcy miast dysponują czasem wolnym – wieczorami i nocą.

Royal Botanic Gardens, Melbourne, Australia

Łączący malownicze widoki z wielobarwną tropikalną roślinnością, uchodzi za jeden z najbardziej zachwycających parków miejskich na świecie. Piękne jeziora łączą się tutaj z ogromną różnorodnością egzotycznych roślin z najdalszych zakątków naszego globu. Odwiedzający mają możliwość podziwiania ponad 50 000 gatunków roślin oraz ptaków i zwierząt, których na co dzień nie spotkamy w miastach.

Royal Botanic Gardens, Melbourne, Australia (fot. Neil Parley/Wikimedia Commons)

Royal Botanic Gardens, Melbourne, Australia (fot. Neil Parley/Wikimedia Commons)

Ibirapuera Park, Sao Paulo, Brazylia

Ze względu na atrakcyjność i różnorodną ofertę aktywności, stanowi on niezwykle inspirujące miejsce. Utworzony w latach 50. XX wieku, park stanowi prawdziwe zielone płuca Sao Paolo. Mieszkańcy miasta licznie spędzają tutaj czas zarówno aktywnie, jak i odpoczywając w gronie bliskich osób. Przede wszystkim jednak mają okazję cieszyć się cudownymi, zielonymi przestrzeniami i malowniczymi jeziorami.

Ibirapuera Park, Sao Paulo, Brazylia (fot. The Photographer/Wikimedia Commons)

Ibirapuera Park, Sao Paulo, Brazylia (fot. The Photographer/Wikimedia Commons)

Luxembourg Gardens, Paryż, Francja

Z całą pewnością jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Paryżu. Ten park to prawdziwa oaza natury w samym środku miasta. Znajduje się tutaj wiele pięknych zakątków przykuwających uwagę zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów. W ogrodach znajduje się bardzo różnorodne gatunki roślin od pięknych, egzotycznych orchidei, po zadbane grusze i jabłonie. Park oferuje również liczne atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku.

Luxembourg Gardens, Paryż, Francja (fot. Justraveling.com)

Luxembourg Gardens, Paryż, Francja (fot. Justraveling.com)

Stanley Park, Vancouver, Kanada

Wygląd i usytuowanie tego parku stanowią kwintesencję określenia „płuca miasta”. Ogromny obszar zieleni otoczony jest z każdej strony przez tętniące życiem miasto. Tuż przy samej granicy parku, wyrastają już ogromne, nowoczesne biurowce. Powstały kontrast ukazuje jednocześnie idealny przykład dążenia do równowagi pomiędzy miastem a naturą. Koncepcja tego parku jest wyjątkowa, ponieważ stanowi on niemal dziki teren, na którym to przyroda decyduje o zamieszkującej tutaj florze faunie. W rzeczywistości jest to cedrowy las, w którym rośnie ponad 500 000 drzew. W parku można odwiedzić jednak również pięknie wypielęgnowane ogrody różane.

Stanley Park, Vancouver, Kanada (fot. pixabay.com)

Stanley Park, Vancouver, Kanada (fot. pixabay.com)

Park Güell, Barcelona, Hiszpania

Miłośnicy Gaudiego przybywają do Barcelony, aby na własne oczy podziwiać dzieła tego wielkiego mistrza. Park Güell, wraz ze znajdującymi się wewnątrz budynkami, zaprojektowany został przez tego katalońskiego architekta. Z założenia teren parku miał stanowić osiedle miast-ogrodów zamieszkiwanych przez bogatą burżuazję. Właśnie taki projekt został przygotowany przez Gaudiego na zlecenie jego przyjaciela Eusebi Güella. Prace budowlane trwały jednak zaledwie 14 lat i z planowanego osiedla powstało jednie pięć budynków. W jednym z nich od 1906 roku mieszkał sam Gaudi. Park ten jest niezwykłym miejscem, w którym piękno architektury wkomponowuje się idealnie w przyrodę.

Park Güell, Barcelona, Hiszpania (fot. Bernard Gagnon/Wikimedia Commons)

Park Güell, Barcelona, Hiszpania (fot. Bernard Gagnon/Wikimedia Commons)

City Park, Nowy Orlean, USA

W tym parku można podziwiać prastare, wciąż żywe dęby. Jest to największe na świecie skupisko tak starych drzew, liczących sobie nawet 600 lat. W otoczeniu starego lasu można podziwiać krajobrazy, urządzić piknik, a nawet wybrać się na konną przejażdżkę. Wiosną i latem w parku otwarty jest ogród botaniczny, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne oraz koncerty z muzyką na żywo.

City Park, Nowy Orlean, USA (fot. Infrogmation/Wikimedia Commons)

City Park, Nowy Orlean, USA (fot. Infrogmation/Wikimedia Commons)

Englischer Garten, Monachium, Niemcy

Ogrody angielskie w Monachium powstały pod koniec XVIII wieku i stanowią największy w Europie przykład tych popularnych niegdyś ogrodów. Park położony jest w samym centrum stolicy Bawarii stanowi piękny, naturalny teren. Jest to miejsce stanowiące oferujące mieszkańcom zarówno spokój i wytchnienie, jak i liczne atrakcje. Do najbardziej zachwycających miejsc należy tutaj japońska herbaciarnia wraz z otaczającym ją ogrodem japońskim. Do dziś można przeżyć tutaj prawdziwą ceremonię parzenia herbaty. Miłośników innych trunków z pewnością zainteresuje znajdujący się nieopodal Biergarten, czyli ogród piwny, w którym można zapoznać się z roślinnością wykorzystywaną do warzenia piwa.

Englischer Garten, Monachium, Niemcy (fot. Ludmiła Pilecka/Wikimedia Commons)

Englischer Garten, Monachium, Niemcy (fot. Ludmiła Pilecka/Wikimedia Commons)

Podziel się.

O autorze

Artykuł Partnera