Podczas II wojny światowej wiele alianckich samolotów zostało zdobytych przez Niemców. Maszyny te intensywnie testowano i analizowano. Pod koniec wojny w kwietniu 1945 roku alianckie oddziały zajęły bazę w Getyndze (niem. Göttingen). W jednym z hangarów znaleziono zdobyty w 1944 roku amerykański myśliwiec P-47D.

Zdjęcie żołnierza stojącego przy przemalowanym w niemieckie barwy myśliwcu P-47D jest jednym z najsłynniejszych zdjęć z czasów II wojny światowej. Dzięki współczesnej technice, stare czarno-białe zdjęcie otrzymało kolory.

Fotografia przedstawia myśliwiec Republic P-47D Thunderbolt o nazwie własnej Ruthless Ruthie. Maszyna została przejęta przez Niemców 29 maja 1944 roku (kilka dni przed zajęciem Rzymu), kiedy pilotujący maszynę Lt. Lloyd S. “Scotty” Hathcock z 301 Eskadry, 332 Grupy Myśliwskiej z 12th AF awaryjnie lądował na lotnisku niedaleko Rzymu.

Po przejęciu samolot wykorzystywany był przez kilka specjalnych jednostek testowych, które dokładnie badały jego parametry i właściwości pilotażowe. Ostatecznie maszyna trafiła do Getyngi, gdzie odnaleźli ją Amerykanie.

Na zdjęciu oprócz P-47 widać widać resztki P-51D Mustang zdobytego 24 marca 1945 roku i fragment kadłuba brytyjskiego Mosquito.

Poniżej pokolorowane zdjęcie (via Rui Manuel Candeias)

Przejęty przez Niemców P-47D w hangarze w Getyndze (fot. US Army/Rui Manuel Candeias)

Przejęty przez Niemców P-47D w hangarze w Getyndze (fot. US Army/Rui Manuel Candeias)

Oryginalne zdjęcie (w nieco lepszej jakości od wersji pokolorowanej.

Przejęty przez Niemców P-47D w hangarze w Getyndze (fot. US Army)

Przejęty przez Niemców P-47D w hangarze w Getyndze (fot. US Army)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.