W ostatnich latach coraz częściej tworzone są sztuczne rafy koralowe. 23 lipca niedaleko Pompano Beach na Florydzie zatopiono stary tankowiec Newtown Creek z zamiarem przekształcenia go w sztuczną rafę. Jednostka otrzymała nazwę Lady Luck, a w jej pomieszczeniach umieszczono liczne atrakcje dla płetwonurków.

Władze stanu Floryda już od wielu lat rozbudowują sztuczną rafę u wybrzeży półwyspu. Do tej pory zatopiono już kilkadziesiąt różnych jednostek pływających, a Lady Luck (ex. Newtown Creek) to kolejny wrak, który stanie się atrakcją dla płetwonurków.

93-metrowy przybrzeżny tankowiec zbudowano w 1967 roku na zamówienie władz Nowego Jorku. Jednostka służyła od tego czasu do transportu różnych płynnych odpadków z nowojorskiego portu do oczyszczalni oraz pomiędzy oczyszczalniami, które nie są w stanie przeprowadzić pełnego procesu czyszczenia wody. Statek o wyporności 2500 ton wyposażono w dwa silniki diesla o mocy 1500 KM.

Lady Luck (ex. Newtown Creek)

Lady Luck (ex. Newtown Creek)

Newtown Creek został wycofany z eksploatacji w 2014 roku i następnie wystawiony na sprzedaż. Zakupem jednostki zainteresowały się władze Florydy. Jednostkę sprzedano za 235 tyś dolarów. Ze względu na jej ogólnie bardzo dobry stan (mimo wieku tankowiec w momencie wycofania był w pełni sprawny), postanowiono zatopić go jako rafę wraz z całym wyposażeniem. Dodatkowo w jego pomieszczeniach umieszczono liczne rzeźby, które staną się dodatkową atrakcją dla płetwonurków.

Newtown Creek został zatopiony 23 lipca 2016 roku niedaleko Pompano Beach. Chociaż całą operację zaplanowano w najdrobniejszych szczegółach, stary tankowiec nie chciał się poddać i tonął aż dwie godziny. Ostatecznie jednak znalazł się na dnie dokładnie tak, jak planowano.

Lady Luck (ex. Newtown Creek)

Lady Luck (ex. Newtown Creek)

Za kilka tygodni, gdy jednostka osiądzie na dnie, nurkowie będą mogli zacząć eksplorować tankowiec. Więcej zdjęć statku i rzeźb na jego pokładzie można znaleźć na tej stronie: shipwreckparkpompano.org

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.