Francuski prototypowy samolot szturmowy Sud-Est Grognard wyróżniał się bardzo oryginalnym układem kadłuba. Po serii prób, ze względu na zmieniające się priorytety i oczekiwania francuskich sił powietrznych projekt został skasowany, a samoloty zezłomowane.

Pod koniec lat 40. francuskie siły powietrzne Armée de l’Air rozpoczęły intensywne prace nad rozwojem samolotów o napędzie odrzutowym. Wśród wielu zainicjowanych programów znalazł się projekt samolotu szturmowego. Dwa projekty były najbardziej obiecujące – Sud-Ouest Vautour II i Sud-Est Grognard. Ostatecznie ten pierwszy wszedł do eksploatacji, jednak konkurujący z nim Grognard również okazał się ciekawą konstrukcją.

Sud-Est Grognard
Sud-Est Grognard

Od początku prac nad Sud-Est Grognard konstruktorzy dokładali wszelkich starań aby samolot miał jak najoptymalniejszą konstrukcję. W związku z tym prowadzono testy w tunelach aerodynamicznych z różnymi modelami. W swojej ostatecznej konfiguracji, Grognard otrzymał kokpit wysunięty maksymalnie do przodu kadłuba co polepszało widoczność podczas ataków na cele naziemne.

Prototyp oblatano 30 kwietnia 1950 roku. Samolot miał 15,4 m długości i 13,6 m rozpiętości skrzydeł. Napęd zapewniały dwa silniki turboodrzutowe Rolls-Royce Nene 101, zapewniające prędkość maksymalną 1038 km/h i zasięg 853 km. Uzbrojenie miało składać się z dwóch działek kalibru 30 mm, ładunku rakiet m.in. 16 rakiet kalibru 127 mm, 200 rakiet kalibru 68 mm, albo 4 rakiet powietrze-powietrze Matra T-10 (Grognard był pierwszym francuskim myśliwcem, z którego wystrzelono pocisk powietrze-powietrze). Ewentualnie maszyna miała zabierać 4 bomby o masie 250 kg lub 2 o masie 340 kg.

Sud-Est Grognard
Sud-Est Grognard

Drugi prototyp oblatano 14 lutego 1951 roku, ale maszyna ze względu na zmieniony układ kadłuba i dwuosobowy kokpit zachowywała się w powietrzu gorzej niż pierwszy prototyp, przez co musiała przejść liczne modyfikacje. W toku prób przedstawiciele Armée de l’Air wielokrotnie zmieniali założenia dla samolotu, przez co prace szły powoli, a sam samolot stopniowo przestawał spełniać jakiekolwiek oczekiwania.

Drugi prototyp uległ wypadkowi, a jego kadłub wykorzystano jako cel. Pierwszy prototyp poddawano licznym modyfikacjom, jednak wraz z mianą koncepcji użycia samolotów tego typu oraz brakiem hermetyzowanej kabiny, projekt Grognarda nie miał przyszłości.

Sud-Est Grognard
Sud-Est Grognard

Podejmowano próby dopasowania samolotu do roli myśliwca zdolnego do lotu w każdych warunkach, oraz stworzenia wersji z mocniejszymi silnikami. Nie zbudowano jednak żadnej z tych wersji, a w 1954 roku jedyny prototyp, który przetrwał, został zezłomowany. Ostatecznie to Sud-Ouest Vautour II wszedł do eksploatacji jako smaolot szturmowy Armée de l’Air.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.