W 1967 roku włoska firma Officina Stampaggio Industriale (OSI) zaprezentowała nietypowy, dwukadłubowy samochód sportowy o nazwie Silver Fox. Pojazd powstał z myślą o starcie w wyścigu Le Mans, ale z powodów finansowych nigdy do tego nie doszło, a sama firma szybko zbankrutowała.

Silver Fox został zaprezentowany w 1967 roku na Motorshow w Turynie. Jego nietypowa konstrukcja szybko przykuła uwagę zwiedzających. Samochód posiadał karoserię podzieloną na dwie części, która przypominała katamaran. W jednej części siedział kierowca, w drugiej pasażer-pilot. Czterocylindrowy silnik Alpine o pojemności 1 litra zamontowano za kierowcą.

OSI Silver Fox w 2013 roku (fot. Old Concept Cars)

OSI Silver Fox w 2013 roku (fot. Old Concept Cars)

Chociaż jednostka napędowa nie była zbyt duża, według twórców miała pozwolić na rozpędzenie auta do 253 km/h. Wszystko dzięki lekkiej i aerodynamicznej konstrukcji samochodu. Według planów firmy, Silver Fox miał wystartować w wyścigu Le Mans ale niestety firma OSI krótko po zaprezentowaniu samochodu wpadła w problemy finansowe i musiała wycofać się z pomysłu.

Mimo upadku firmy, Silver Fox przetrwał i pojawia się współcześnie na zlotach i pokazach samochodów sportowych.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.