W 1954 roku niewielka brytyjska firma Fairthorpe Cars Ltd wprowadziła do sprzedaży oryginalny mały samochód o nazwie Fairthorpe Atom. Wyróżniał się on dziwaczną stylistyką nadwozia, niewielkimi rozmiarami oraz napędem zapożyczonym z motocykli. Powstały 44 egzemplarze tych samochodów.

Firma Fairthorpe powstała z inicjatywy Donalda “Pathfindera” Bennetta, brytyjskiego wicemarszałka Sił Powietrznych (swój przydomek zawdzięczał dowodzonym przez niego eskadrom bombowców, które miały wskazywać cele nalotów formacjom – tzw. pathfinderzy). Początkowo większość produkcji zakładów skupiała się na  konstrukcjach z włókna szklanego dla lotnictwa. Widząc popyt na małe i lekkie samochody, firma przeniosła się na produkcje samochodów, zaczynając od modelu Atom.

Fairthorpe Atom

Fairthorpe Atom

Fairthorpe Atom wyróżniał się niewielkimi rozmiarami i lekkim nadwoziem z włókna szklanego. Wyposażenie było bardzo ubogie, ponieważ samochód miał być jak najtańszy. Silnik pochodzący z motocykla umieszczono w tylnej części – do wyboru były dwucylindrowe jednostki o pojemności 250, 322 i 350 cm³ (można spotkać informację również o silnikach 650 cm³, jednak prawdopodobnie dotyczy ona Atomota) o mocy dochodzącej do 35 KM. Dzięki niewielkim rozmiarom rozpędzały one Atoma do zawrotnej prędkości 120 km/h.

Atom nie zyskał popularności głównie z powodu spartańskiego wykonania i brzydkiego wyglądu (chociaż w trakcie produkcji wprowadzono poprawki, m.in. wtapiając wystarjące przednie światła w karoserię). Po zbudowaniu 44 egzemplarzy firma rozpoczęła prace nad bardziej przemyślanymi i dopracowanymi modelami. Jednym z nich był Fairthorpe Atomota będący rozwinięciem Atoma (chociaż dalej wyglądał dziwnie, miał bardziej tradycyjne nadwozie niż jego poprzednik), oraz Electron, będący zupełnie nową konstrukcją.

Fairthorpe Atom

Fairthorpe Atom

Co ciekawe, wszystkie samochody oferowano w wersji gotowej, bądź w postaci zestawu do samodzielnego złożenia. W kolejnych latach powstało jeszcze kilka modeli Fairthorpów, jednak produkcję ostatecznie zamknięto w 1976 roku. Co ciekawe, od tego czasu firma cały czas istnieje, jednak nie prowadzi produkcji samochodów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.