W 1954 roku niewielka brytyjska firma Fairthorpe Cars Ltd wprowadziła do sprzedaży oryginalny mały samochód o nazwie Fairthorpe Atom. Wyróżniał się on dziwaczną stylistyką nadwozia, niewielkimi rozmiarami oraz napędem zapożyczonym z motocykli. Powstały 44 egzemplarze tych samochodów.
Firma Fairthorpe powstała z inicjatywy Donalda „Pathfindera” Bennetta, brytyjskiego wicemarszałka Sił Powietrznych (swój przydomek zawdzięczał dowodzonym przez niego eskadrom bombowców, które miały wskazywać cele nalotów formacjom – tzw. pathfinderzy). Początkowo większość produkcji zakładów skupiała się na konstrukcjach z włókna szklanego dla lotnictwa. Widząc popyt na małe i lekkie samochody, firma przeniosła się na produkcje samochodów, zaczynając od modelu Atom.
Fairthorpe Atom wyróżniał się niewielkimi rozmiarami i lekkim nadwoziem z włókna szklanego. Wyposażenie było bardzo ubogie, ponieważ samochód miał być jak najtańszy. Silnik pochodzący z motocykla umieszczono w tylnej części – do wyboru były dwucylindrowe jednostki o pojemności 250, 322 i 350 cm³ (można spotkać informację również o silnikach 650 cm³, jednak prawdopodobnie dotyczy ona Atomota) o mocy dochodzącej do 35 KM. Dzięki niewielkim rozmiarom rozpędzały one Atoma do zawrotnej prędkości 120 km/h.
Atom nie zyskał popularności głównie z powodu spartańskiego wykonania i brzydkiego wyglądu (chociaż w trakcie produkcji wprowadzono poprawki, m.in. wtapiając wystarjące przednie światła w karoserię). Po zbudowaniu 44 egzemplarzy firma rozpoczęła prace nad bardziej przemyślanymi i dopracowanymi modelami. Jednym z nich był Fairthorpe Atomota będący rozwinięciem Atoma (chociaż dalej wyglądał dziwnie, miał bardziej tradycyjne nadwozie niż jego poprzednik), oraz Electron, będący zupełnie nową konstrukcją.
Co ciekawe, wszystkie samochody oferowano w wersji gotowej, bądź w postaci zestawu do samodzielnego złożenia. W kolejnych latach powstało jeszcze kilka modeli Fairthorpów, jednak produkcję ostatecznie zamknięto w 1976 roku. Co ciekawe, od tego czasu firma cały czas istnieje, jednak nie prowadzi produkcji samochodów.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.