W latach 50. powstały chyba jedne z najpiękniejszych samochodów. Zwłaszcza jeśli chodzi o modele koncepcyjne i wszelkiego rodzaju prototypy i demonstratory. Jednym z takich samochodów był zaprezentowany w 1952 roku Chrysler D’Elegance, który prawdopodobnie stał się inspiracją dla Volkswagena Karmann Ghia.

Historia Chryslera D’Elegance sięga początku lat 50., kiedy w zakładach Chryslera przy współpracy z dwoma projektantami – Virgilem Exnerem i Raymondem Loewy zbudowano koncepcyjne coupe Chrysler K-310. Elegancki samochód wyróżniał się ciekawą i nietypową nawet jak na tamte lata linią nadwozia. W toku prac nad samochodem Chrysler nawiązał współpracę z włoską firmą Ghia zajmującą się projektowaniem nadwozi.

Chrysler D’Elegance

Chrysler D’Elegance

Włosi wspólnie z Virgilem Exnerem zaprojektowali zmodernizowaną wersję K-310, którą nazwano Chrysler D’Elegance. Samochód zaprezentowano w 1952 roku na Paryskim Motor Show, gdzie zrobił furorę. Natychmiast pojawiły się informacje, że D’Elegance trafi do produkcji, a nawet pojawiły się informacje, że rozpoczęto budowę 25 samochód pokazowych.

Niestety szybko plotki zostały zdementowane zarówno przez Chryslera jak i samego Exnera. Chrysler D’Elegance miał pozostać pojedynczym prototypem. Pod maską samochodu ostatecznie znalazł się V8 Hemi o pojemności 5,8 litra i mocy 280 KM (początkowo zamontowany silnik był słabszy i miał tylko 180 KM).

Chrysler D’Elegance

Chrysler D’Elegance

Pięknie wyprofilowana karoseria w kolorze czerwonym i zapasowym kołem zamontowanym z tyłu łączyła się z nowoczesnym wnętrzem, w którym zamontowano 3-osobową kanapę. Za nią umieszczono niewielką przestrzeń na bagaże.

Przez kolejne lata Chrysler D’Elegance kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Ostatecznie w 2011 roku sprzedano go na aukcji za 946 000 dolarów. Prawdopodobnie zarówno model K-310 jak i D’Elegance posłużyły firmie Ghia do stworzenia projektu nadwozia dla Volkswagena Karmann Ghia, który zadebiutował rok później. Tak przynajmniej twierdził Virgil Exner.

Chrysler D’Elegance

Chrysler D’Elegance

Przyglądając się obu pojazdom, wyraźnie widać, wspólne cechy w wyglądzie nadwozia, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie było. Z drugiej strony wiele samochodów z tamtych lat miało podobny wygląd. Niezależnie od tego, Chrysler D’Elegance należy do jednych z najpiękniejszych samochodów w historii motoryzacji.