Co powiecie na wraki (w całkiem niezłym stanie) czołgów M41 Walker Bulldog i M47 Patton stojące sobie ot tak w lesie? Pewien niemiecki fotograf (DARKstyle Pictures) natknął się na kilka takich czołgów gdzieś w Niemczech (niestety nie zdradził lokalizacji). Zdjęcia które wykonał wyglądają świetnie.

Patrząc na stan czołgów, prezentują się całkiem nieźle i są w miarę kompletne – zwłaszcza jak na pojazdy, które wykorzystywano zapewne w roli celów na poligonie. Zdjęcia wykonano w 2012 roku.

M41 Walker Bulldog – amerykański czołg lekki zaprojektowany w 1949 roku. Pojazd ten był następcą czołgów M24 Chaffee z czasów II wojny światowej. Głównym uzbrojeniem czołgu była armata kalibru 76 mm. Pojazdy tego typu były eksportowe do wielu krajów. Obecnie większość armii wycofała je z uzbrojenia, za wyjątkiem Gwatemali, Somali, Tajwanu, Urugwaju i Wietnamu.

M47 Patton – amerykański czołg podstawowy tzw. I generacji produkowany od 1950 roku. Pojazd ten był rozwinięciem czołgu M46 Patton, będącego udoskonaloną wersją czołgu M26 Pershing z czasów II wojny światowej. Czołg znalazł się na uzbrojeniu wielu krajów, ale obecnie pojedyncze egzemplarze wykorzystywane są w Hiszpanii i Iranie.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.