Zbudowany w latach 1075-1078 Zamek Hohenwerfen pełnił wiele różnych ról i zmieniał właścicieli. Zbudowano go dla ochrony ziem w dolinie rzeki Salzach, ale z kolejnych wiekach twierdza służyła m.in. jako siedziba lokalnych władców, więzienie oraz ośrodek szkoleniowy.

Budowę fortecy zainicjował w 1075 roku arcybiskup Salzburga, Gebhard. Jako miejsce budowy wybrał mającą 155 m wysokości skałę, wznoszącą się nad doliną rzeki Salzach. Zamek był jednym z trzech, które ochraniały arcybiskupstwo Salzburg. Gebhard nie brał udziału w końcowym etapie budowy twierdzy, ponieważ w 1077 roku został wydalony z Salzburga, do którego powrócił dopiero w 1086 roku, na dwa lata przed swoją śmiercią.

Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag/Wikimedia Commons)
Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag/Wikimedia Commons)

W kolejnych wiekach strategicznie umieszczona forteca wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. Początkowo wykorzystywana była przez władców Salzburga jako baza wojskowa, miejsce zamieszkania oraz baza do polowań. W XII wieku poddano go pierwszej większej przebudowie. Kolejna modernizacja miała miejsce w XVI wieku w czasie niemieckiej wojny chłopskiej.

Z czasem Zamek Hohenwerfen przekształcono w więzienie, do którego trafiali różni przestępcy i wrogowie lokalnych władz. Wśród osadzonych często znajdowali się również wysoko urodzeni członkowie szlachty. Pełniąc funkcję więzienia, twierdza zyskała złą sławę.

Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag/Wikimedia Commons)
Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag/Wikimedia Commons)

W latach 30. XX wieku właścicielem zamku był arcyksiążę Eugeniusz Ferdynand Habsburg. W 1931 roku Zamek Hohenwerfen został znacznie uszkodzony przez pożar. Chociaż w znacznej mierze odbudowano go, w 1938 roku musiał zostać sprzedany lokalnym władzom i następnie przejęty przez Nazistów, którzy zamienili go w Gauführerschule, czyli nazistowski ośrodek szkoleniowy.

Po wojnie twierdza została przekształcona w ośrodek szkoleniowy dla żandarmerii (austriackiej policji). W 1987 roku podjęto decyzję o zamienieniu jej w muzeum i udostępnieniu go zwiedzającym. Po stosownych przeróbkach, zamek stał się lokalną atrakcją turystyczną, oraz częstym planem filmowym.

Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag/Wikimedia Commons)
Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag/Wikimedia Commons)

Zamek Hohenwerfen zagrał m.in. w filmie Tylko Dla Orłów, Dźwięki muzyki, Nowożeńcy, serialu Dziesiąte Królestwo oraz Człowiek z Wysokiego Zamku. Forteca była również inspiracją dla twórców gry komputerowej Call of Duty Black Ops III.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.