Wojna w Syrii to bardzo brutalny konflikt, który dotyka wszystkich i prawdę mówiąc nie ma większego sensu. Jest to również skarbnica dziwnych i nietypowych filmów przedstawiających twórczość walczących stron. Do sieci pod koniec listopada trafił filmik przedstawiający ciężarówkę z zamontowaną na pace XIX-wieczną armatą.

W zeszłym roku pisaliśmy o wykorzystywaniu przez Islamistów w Syrii pamiętającej II wojnę światową haubicy 10.5 cm leFH 18. Tym razem film przedstawia jeszcze bardziej nietypowe uzbrojenie. Ciężarówkę z zamontowaną starą, XIX-wieczną armatą. Co ciekawe wygląda na to, że jest ona wykorzystywana bojowo.

Filmik pojawił się na YouTubie na kanale jednej z formacji walczących w Syrii. Widaćt na nim kilka wystrzałów z armaty oraz prawdopodobnie skutki trafienia pociskami w dom. Oczywiście jak w przypadku większości filmów z tego konfliktu, jego autentyczność nie jest potwierdzona.

XIX-wieczne działo na ciężarówce - gdzieś w Syrii

XIX-wieczne działo na ciężarówce – gdzieś w Syrii

Przede wszystkim nie wiadomo co to za działo – nie widać go aż tak dobrze, aby próbować je rozpoznać. Po drugie, skąd rebelianci mają amunicję do tak starego uzbrojenia. Istnieje możliwość, że wcale nie jest to stara armata, tylko naprędce skonstruowane działo, składające się z elementów innego uzbrojenia.

Mimo wszystko jest to przykład wyjątkowej pomysłowości tamtejszych bojowników. Podobnie jak było z ukraińskim IS-em-3 w 2014 roku.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.