W weekend, 16-18 czerwca na lotnisku w Kąkolewie w Grodzisku Wielkopolskim Aeroklub Poznański zorganizował X Ogólnopolski Zlot Gigantów. Oprócz imprezy modelarskiej miała miejsce inauguracja lotniska w Kąkolewie, które zostało przejęte przez Aeroklub Poznański.

Trzydniowa impreza miała podwójny charakter, ponieważ oprócz pokazów dużych modeli RC, w tym modeli odrzutowców, miała miejsce również inauguracja lotniska w Kąkolewie, które trafiło w ręce Aeroklubu Poznańskiego. W uroczystości w sobotę wzięli udział przedstawiciele aeroklubu, lokalnych władz oraz Politechniki Poznańskiej.

X Zlot Gigantów - Kąkolewo (fot. Michał Banach)
X Zlot Gigantów – Kąkolewo (fot. Michał Banach)

Pogoda początkowo nie rozpieszczała, a padający od rana deszcz utrudniał zarówno loty modeli RC jak i zaplanowane na później pokazy Grupy Akrobacyjnej Żelazny. Na szczęście po 16 pogoda zaczęła się poprawiać, w związku z czym wszystkie zaplanowane na ten dzień loty zorganizowano.

Poniżej kilka zdjęć z imprezy, a więcej można zobaczyć w tej galerii.

Z Kobylnicy do Kąkolewa

Aeroklub Poznański przez wiele lat związany był z lotniskiem w podpoznańskiej Kobylnicy. Niestety wraz z rozwojem aeroklubu i okolicznych osiedli, oraz z powodu planów przekształcenia części terenów w pobliżu lotniska w nowe osiedla, Aeroklub musiał znaleźć dla siebie nowe miejsce. Poszukiwania nowego lotniska oraz związane z tym negocjacje i rozmowy nie były łatwe i trwały kilka lat.

X Zlot Gigantów - Kąkolewo (fot. Michał Banach)
X Zlot Gigantów – Kąkolewo (fot. Michał Banach)

Wybór padł na dawne lotnisko wojskowe w Kąkolewie. Baza powstała w latach 50. i była lotniskiem zapasowym dla poznańskich Krzesin. Obecnie olbrzymi teren wraz z betonowym pasem startowym o długości ponad 2 km nie jest wykorzystywany. Lotnisko znajduje się daleko od większych zabudowań i co istotne posiada pas startowy, dzięki czemu nie licząc braku zabudowań bazy które muszą powstać, zapewnia znacznie lepsza infrastrukturę niż lotnisko w Kobylnicy.

 Dojazd do lotniska z Poznania jest również całkiem łatwy i zajmuje niecałą godzinę. W najbliższych latach – według planów w ciągu 2-5 lat, na miejscu ma powstać cała infrastruktura potrzebna do utrzymania Aeroklubu, w tym hangary i biura. Z lotniska będzie korzystać również Politechnika Poznańska, oraz GA Żelazny.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.