Czy łysienie jest jednym z większych problemów cywilizacyjnych? Według statystyk co drugi dorosły mężczyzna łysieje. Wypadanie włosów stanowi ogromny problem i stwarza niemały dyskomfort psychiczny – oddziałuje na psychikę, w tym samoocenę i ogólne postrzeganie siebie. Jak z tym walczyć? Czy pojawiające się zakola to symbol porażki?
Jakie są główne przyczyny łysienia?
Wypadanie włosów jest objawem medycznym, jednak jego przyczyny podzielić można na kilka rodzajów, między innymi: genetyczne, hormonalne, nowotworowe. Najczęściej spotkać się jednak można z łysieniem typu męskiego, czyli łysieniem typu męskiego – dotyczy to aż 95% przypadków!
Warto również zaznaczyć, że dotyczy mężczyzn pomiędzy 25 a 40 rokiem życia, gdzie same objawy pojawić się mogą już w wieku zaledwie 20 lat.
Medyczna strona wypadania włosów
Winowajcami wypadania włosów są enzymy występujące w gruczołach łojowych, tuż przy mieszkach włosów (5-alfa-reduktaza). Enzym ten powoduje zmianę aktywnego testosteronu w aktywną formę zwaną dihydrosteronem (DHT).
To właśnie od w zupełności odpowiedzialny jest za łysienie androgenowe – pod jego wpływem mieszki włosowe ulegają obkurczeniu, a sama faza wzrostu włosa się skraca – powoduje to osłabienie kondycji włosa i w końcu jego ostateczny zanik.
Jak walczyć ze znikającymi włosami?
Pójście do fryzjera nie jest niestety żadnym rozwiązaniem. Sposoby, które warto rozpatrzeć są czysto „fizyczne” lub chemiczne. Pierwszym rozwiązaniem jest wykonanie efektywnego przeszczepu włosów. Metoda ta polega na dodaniu większej ilości włosów do obszaru głowy dotkniętego przerzedzeniem. Proces opiera się na pobraniu włosów z grubszych części skóry głowy lub innych części ciała i przeszczepieniu ich do „wybrakowanej” części skóry głowy.
Metod przeszczepów jest jednak więcej niż może się wydawać, niezależnie jednak od wybranej metody zabieg jest mało inwazyjny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym po uprzednim zaznaczeniu nowej linii włosów. Przeszczepianie może odbyć się przy pomocy pobrania (najczęściej z potylicy) owłosionego pasu skóry, poprzez mikroimplantację (wszczepienie mikroimplantów) oraz Smart Graft. Ostatnia metoda jest zautomatyzowana i wykonywana przez specjalne urządzenie. Poza przeszczepem włosów jest wiele metod leczenia za pomocą środków farmakologicznych, przykładem jest użycie minoxidilu.
Organiczny związek chemiczny na pomoc w wypadaniu włosów
Skuteczny minoxidil jest organicznym związkiem chemicznym pochodnym dihydralazyny. Substancja ta należy do rodziny będącej pochodną pirymidyny, która ma bardzo silne działanie hipotensyjne. Pobudza ona porost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi przez łożysko naczyniowe skóry, wpływając jednocześnie na wytwarzanie dłuższych tworów naskórka.
Pamiętać należy jednak, że w przypadku leczenia wypadania włosów najważniejsza jest odpowiednia diagnoza postawiona przez profesjonalistę – w doborze odpowiedniego sposobu leczenia niezbędna będzie wizyta u trychologa.
Źródło zdjęcia:
CatherineLProd / Shutterstock.com / Pixabay.com