22 marca 1895 roku w Paryżu po raz pierwszy zaprezentowany został 46 sekundowy film nakręcony przez Louisa Lumière – La Sortie de l’usine Lumière à Lyon, przedstawiający pracowników zakładów Lumiere wychodzących na ulicę. Ten krótki film uznawany jest za jeden z pierwszych filmów dokumentalnych. Nakręcono go przy użyciu Kinematografu, skonstruowanego przez braci Lumière.

Mimo, iż to im przypisuje się skonstruowanie tego urządzenia, wielu ekspertów i historyków sugeruje, że pierwszym twórcą był  Ottomar Anschütz, który miał stworzyć prototyp takiego urządzenia w 1886 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=DEQeIRLxaM4

Kinematograf pozwalał na nagrywanie filmów oraz ich odtwarzanie. W przypadku filmu Wyjście pracowników z fabryki wykorzystano taśmę  35 mm. Do nakręcenia trwającego 46 sekund filmu potrzebowano aż 17 metrów taśmy, mimo, iż film nakręcono z szybkością 16 klatek na sekundę. 

Oficjalna premiera filmu miała miejsce 28 grudnia 1895 roku podczas projekcji 10 pierwszych filmów braci Lumière.

Film ten powstał prawie rok przed słynnym filmem L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat (pol. Wjazd pociągu na stację w La Ciotat) autorstwa braci Lumière. Również i ten film powstał przy użyciu kinematografu.

Bracia Auguste i Louis Lumiere – francuscy wynalazcy, zajmujący się przede wszystkim rozwojem fotografii i kinematografii. Auguste urodził się 19 października 1862 roku, a Louis 5 października 1864 roku. Zamiast pójść na studia rozpoczęli pracę w rodzinnym zakładzie fotograficznym. Udoskonalali techniki fotograficzne i rozwijali swoje umiejętności. W 1892 roku bracia (być może pod wpływem ojca) zaczęli interesować się kinematografią. Kupili przez pośredników kinetoskop Edisona i zaczęli analizować jego konstrukcję. W wyniku prowadzonych badań powstał kinematograf.

Na początku XX wieku bracia zaczęli zajmować się innymi dziedzinami – min. fotografią kolorową. Auguste Lumiere zmarł 10 kwietnia 1954 roku a Lousi 6 czerwca 1948 roku.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.