Podróż samolotem jest ogromnym przeżyciem dla każdego pasażera, który wybiera taki środek transportu po raz pierwszy. Są i tacy ludzie, którzy odczuwają ogromny lęk przed lataniem i każda taka wycieczka jest dla nich stresująca. Warto dowiedzieć się wcześniej, jak przygotować się do lotu, zwłaszcza wtedy gdy w podróż wybieramy się z małymi dziećmi.

Punkt 1 – Pakowanie

Do samolotu można wziąć ze sobą wyłącznie bagaż podręczny, z najbardziej potrzebnymi i cennymi rzeczami. Podróżny może dysponować również, w cenie biletu lub za dodatkową opłatą, bagażem rejestrowym, który zdaje się już przy pierwszej odprawie lotniczej.

Pakowanie bagażu podręcznego jest sztuką, ponieważ nie można do niego zabrać wszystkiego. Przede wszystkim, ze względów bezpieczeństwa na pokład samolotu nikt nie może wnieść takich przedmiotów, które mogłyby zostać wykorzystane jako broń. Będą to:

  • substancje wybuchowe i łatwopalne (tych nie zabierzemy także w bagażu rejestrowanym),
  • ostre przedmioty, m.in. nożyczki, narzędzia, korkociąg, a nawet metalowy pilniczek do paznokci,
  • płyny – do bagażu podręcznego nie można pakować pojemników z płynem o większej pojemności niż 100 ml, zapakowanych w przezroczysty, litrowy worek strunowy.

Do bagażu podręcznego zapakujemy nie więcej niż 10 buteleczek po 100 ml każda. Na pokład można wziąć leki, ale tylko w ilości, jaka jest niezbędna na czas podróży.

Odpowiednie spakowanie bagażu to jedna z najważniejszych rzeczy jakei musimy zrobić przed podróżą (fot. Public Domain)
Odpowiednie spakowanie bagażu to jedna z najważniejszych rzeczy jakei musimy zrobić przed podróżą (fot. Public Domain)

Na bilecie lub w regulaminie stosowanym przez dane linie lotnicze, zawsze znajdują się wytyczne dotyczące wagi i rozmiarów bagaży, jakie są zabierane na pokład samolotu lub nadawane jako bagaż rejestrowany. Ważne, aby nie przekroczyć tych wartości, ponieważ każdy dodatkowy centymetr czy kilogram bagażu będzie uznany za nadbagaż na lotnisku i najprawdopodobniej będzie trzeba za niego zapłacić. Jeśli jednak przekroczenie będzie nieznaczne, np. 21 zamiast 20 kg, na większości polskich lotnisk nie będzie to pociągało za sobą dodatkowych opłat.

Uwaga!

Jeśli lecimy np. trzyosobową rodziną na wakacje i mamy do dyspozycji 3 bagaże rejestrowane, możemy je ze sobą połączyć w taki sposób, że jedna walizka nie może być cięższa niż 32 kg.

Na pokład oprócz bagażu podręcznego często można zabrać za sobą damską torebkę lub torbę z laptopem czy płaszcz.

Bagaż rejestrowy dla bezpieczeństwa można owinąć folią stretch, aby żaden z jego elementów nie uległ zniszczeniu w czasie podróży.

W bagażu można umieścić alkohol i papierosy, ale tylko w dozwolonych przez dany kraj ilościach. Za przewożenie zakazanych towarów, np. w Egipcie jakichkolwiek fragmentów rafy koralowej, czy towarów w niedozwolonej ilości, grozić mogą srogie kary finansowe.

Do samolotu ubierzmy się wygodnie i w miarę ciepło, z uwagi na działającą w nim klimatyzację.

Punkt 2 – Jedzenie i picie w samolocie

Większość z nas jest przekonanych, że do samolotu nie można wnosić własnych kanapek czy innych produktów żywnościowych. Nie jest to prawdą, a przepisy celne mówią jedynie o wnoszeniu w bagażu podręcznym płynów. Jeśli nie wykupujemy i nie mamy zapewnionego cateringu na pokładzie samolotu, możemy zabrać do bagażu podręcznego kanapki czy przekąski.

Picie można przewozić tylko w niewielkich buteleczkach, do 100 ml, dlatego lepiej kupić wodę czy inny napój – zimny lub gorący bezpośrednio w samolocie, albo też w tzw. strefie bezcłowej na lotnisku.

Z jedzeniem na pokładzie samolotu bywa różnie - nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą kanapki (fot. wikipedia.org)
Z jedzeniem na pokładzie samolotu bywa różnie – nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą kanapki (fot. wikipedia.org)

Odprawa biletowo-bagażowa

Formalnością, jakiej musi dokonać każdy pasażer wybierający się w podróż lotniczą, jest odprawa. W pierwszej kolejności na stanowisku check-in okazuje się dokumenty wyjazdowe i paszport lub dowód osobisty. Pracownik lotniska kontroluje, czy dana osoba znajduje się na liście wylotowej, a jeśli wszystko się zgadza, otrzymuje bilety z oznaczonym lub nie, miejscem siedzącym w samolocie.

Po zdaniu i zważeniu bagażu głównego, rejestrowanego, pasażer przechodzi do kontroli celnej. Należy włożyć do specjalnego pojemnika swój bagaż podręczny, wyjmując z niego, z torebki lub z kieszeni elektroniczne przedmioty, w tym telefon komórkowy czy laptop. Z siebie należy zdjąć także kurtkę, bluzę, pasek do spodni czy szal. Każdy musi przejść przez bramkę wykrywającą metale. Jeśli zapiszczy, pasażer jest kontrolowany osobiście przez celnika. Tymczasem jego bagaż i rzeczy osobiste, które wnosi na pokład samolotu, są prześwietlane przez skaner.

Uwaga!

Zabierając ze sobą do samolotu telefon komórkowy, należy go jeszcze przed startem całkowicie wyłączyć lub przełączyć na tzw. tryb samolotowy, bez transferu jakichkolwiek danych, co mogłoby zakłócać prawidłową pracę urządzeń pomiarowych w samolocie.

Punkt 3 – Podróż lotnicza z dzieckiem

Wyjazd lotniczy z dzieckiem to wyzwanie dla jego rodziców lub opiekunów. Dziecko do 2. roku życia jest traktowane przez linie lotnicze jako „infant”. Podróżuje na kolanach opiekuna i musi być do niego przypięte specjalnymi pasami.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury (fot. Tadeusz Rudzki)
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury (fot. Tadeusz Rudzki)

Ciekawostka!

Na wielu lotniskach rodzice z małymi dziećmi mają pierwszeństwo podczas odprawy biletowo-bagażowej oraz przy wchodzeniu do samolotu.

Podczas lotu dziecko na pewno będzie się nudzić, dlatego warto przygotować dla niego zabawki. Można kupić coś nowego, co na dłużej zajmie jego uwagę. Dla przedszkolaków przyda się kartka papieru i mazaki lub kredki, albo bajki na tablecie. Można zagrać w gry, które nie wymagają wykorzystywania zbyt wielu rekwizytów. Atrakcją dla malucha może być zwiedzenie kabiny pilotów po zakończonym locie – część linii lotniczych umożliwia taką atrakcję dla dzieci.

Rodzice mogą zabrać dla swojego dziecka niezbędne jedzenie, w tym mleko czy kaszkę na pokład samolotu. Tu nie obowiązują ogólnie przyjęte wytyczne dotyczące przewożenia 100 ml płynu. Jedzenia powinno być jednak nie za dużo – tyle, ile wystarczy na czas lotu. Butelki należy umieścić w osobnym woreczku i okazać podczas kontroli bagażu podręcznego. Celnik może wymagać, aby rodzic spróbował mleka dla dziecka albo weźmie je do specjalnej maszyny, która rozpoznaje potencjalnie niebezpieczne substancje.

Dziecku trudno wytłumaczyć, aby podczas startu i lądowania przełykało ślinę. Dlatego weźmy cukierki do ssania, które pozwolą mu cieszyć się lotem bez zatkanych i bolących uszu. Dorosłym też się one przydadzą.

Źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.