Punta Cana to jeden z najpopularniejszych rejonów turystycznych na Dominikanie. Przez wiele lat plażowicze w tym rejonie mogli oglądać znajdujący się około 800 m od brzegu wrak tankowca Astron, który zatonął w tym miejscu w 1978 roku.

Tankowiec został zwodowany w 1957 roku w francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique w Saint-Nazaire. Miał 127 m długości, tonaż 26 947 BRT, a jego napęd stanowiła turbina parowa zapewniająca prędkość 16,5 węzła. Początkowo nosił nazwę Esmeralda jednak w 1972 roku przemianowano go na Bonnie, a w 1976 roku na Astron.

Wrak tankowca Astron w 2007 roku (fot. zbiory autora)

Wrak tankowca Astron w 2007 roku (fot. zbiory autora)

Ostatnim właścicielem jednostki była firma Pontiac Shipping Co. Ltd zarejestrowana w Panamie. 7 kwietnia 1978 roku tankowiec płynął na Kubę z ładunkiem 60 ton kukurydzy oraz 7330 baryłkami ropy. Podczas sztormy Astron uderzył o podwodne skały w rejonie Punta Cana i po pewnym czasie przełamał się na pół. Część rufowa natychmiast zatonęła, natomiast dziób pozostał na skałach, przez co przez wiele lat był dobrze widoczny.

Krótko po zatonięciu, Astron został ograbiony z wszystkich wartościowych przedmiotów i ładunku, jednak wraz z rozwojem turystyki w tym rejonie Dominikany, wrak zaczął przyciągać płetwonurków, oraz fanów sportów wodnych, którzy podpływali do znajdującego się niecałe 800 metrów od brzegu wraku. Obecnie z wraku pozostały już tylko fragmenty, które przy spokojnej pogodzie nieznacznie wystają nad powierzchnię wody.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.