Ruch morski jest coraz bardziej intensywny. Tysiące statków pływają po morzach i oceanach, więc stosunkowo często dochodzi do katastrof i zatonięć. Na szczęście ilość tak spektakularnych katastrof jak zatonięcie Titanica jest znacznie mniejsza. Częściej zdarza się, że statki z małą załogą toną, bądź uderzają o brzeg w najmniej spodziewanych miejscach. Jednym z takich statków jest MV United Malika.

Frachtowiec MV United Malika uderzył o brzeg na samym końcu Przylądka Białego w Mauretanii 4 sierpnia 2003 roku. Katastrofę spowodowały prawdopodobnie błędne decyzje kapitana, który był pijany.

Wrak MV United Malika

Wrak MV United Malika

United Malika płynął pod banderą Maroka. Statek zwodowano w 1979 roku w japońskiej stoczni Kurushima Dockyard Co. Ltd. w Onishi jako frachtowiec. W kolejnych latach jednostka kilkukrotnie zmieniała nazwę. Początkowo był to MV Guadalupe, a od 1983 roku MV Sunreef. Rok później ponownie zmieniono jego nazwę na MV Iglo Express, a we wrześniu 2002 roku przemianowano go na MV United Malika.

Statek jeszcze pod nazwą MV Sunreef

Statek jeszcze pod nazwą MV Sunreef

Statek napędzał 6-cylindrowy silnik diesla o mocy 4500 KM. Dzięki temu frachtowiec osiągał prędkośc około 15 węzłów. Tonaż wynosił 4239 BRT.

Po wyrzuceniu na brzeg, statku nie usunięto – zapewne z powodu wysokich kosztów takiej operacji oraz wieku jednostki – która powinna powoli iść na żyletki. Wrak znajduje się obecnie na plaży, także zachował się w w miarę dobrej kondycji.

Dodatkowo miejsce w którym się znajduje wygląda bardzo ciekawie, ponieważ od strony wody widać latarnię morską na Przylądku Białym.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.