Znajdujący się w Karkonoskim Parku Narodowym Wodospad Szklarki jest drugim co do wielkości, po Wodospadzie Kamieńczyk wodospadem w polskich Karkonoszach. Ma 13,3 m wysokości i jest jedną z ważniejszych lokalnych atrakcji turystycznych.

Wodospad Szklarki znajduje się na wysokości 525 m.n.p. Chociaż jego wysokość wynosząca jedynie 13,3 m nie jest imponująca, sam wodospad położony jest w malowniczej okolicy w dolinie rzeki Szklarka i co istotne, bardzo łatwo do niego dotrzeć. Najbliższy parking znajduje się zaledwie 15 minut spacerem od niego. a samo podejście jest łagodne. Również osoby poruszające się na wózku spokojnie powinny dotrzeć do wodospadu.

Przy parkingu znajdują się stragany i sklepiki z pamiątkami, przez co w sezonie wakacyjnym jest tam ciężko zaparkować. Poza sezonem bywa tak, że nie ma na parkingu żadnego samochodu.  Należy też pamiętać o tym, że przy samym parkingu nie ma możliwości zawracania, więc trzeba kawałek przejechać aby móc zawrócić i szukać miejsca po drugiej stronie ulicy (bez łamania przepisów ruchu drogowego).

Aby zobaczyć wodospad, trzeba wejść do Karkonoskiego Parku Narodowego. Wejście kosztuje 8 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy). Bilety można kupić w domku znajdującym się obok parkingu, po drugiej stronie rzeczki Kamienna. Do wodospadu prowadzi ścieżka o długości około 300 m. Idąc nią można podziwiać malownicze widoki i urozmaicony krajobraz. Jeśli lubicie robić zdjęcia, warto w tym miejscu na chwilę się zatrzymać, ponieważ widoki są momentami ciekawsze niż sam wodospad.

Obok wodospadu znajduje się schronisko Kochanówka, w którym znajdziemy również sklepik z pamiątkami i gadżetami, często bardzo przydatnymi (jak na przykład peleryny przeciwdeszczowe, z których sam musiałem raz korzystać). Przed wodospadem, na skałach zbudowano platformę z której można oglądać wodospad na wprost. Mieści ona kilka osób, więc czasami jest tam tłoczno. Na szczyt wodospadu prowadzą niewielkie stopnie, jednak widoki na samej górze nie są już tak ciekawe jak na dole.

Wodospad Szklarki jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tej części Karkonoszy. Łatwy dostęp i piękne widoki sprawiają, że odwiedza go wielu turystów. Zdecydowanie warto tam zajrzeć o każdej porze roku.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.