Przejeżdżając przez centrum Łodzi wśród licznych starych kamienic i odnawianych budynków łatwo zwrócić uwagę na szary i brzydki wieżowiec, który w pewnym stopniu przypomina warszawski Pałac Kultury. Jest to Wieżowiec Centrali Tekstylnej zbudowany w 1955 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej w Łodzi mieściło się wiele siedzib instytucji państwowych. Wiele z nich zajmowało budynki mieszkalne, za małe i źle przystosowane do pełnienia roli obiektów urzędowych. W związku z tym na początku lat 50. zainicjowano projekt budowy nowych biurowców w mieście. Jednym z nich miał być wieżowiec Centrali Tekstylnej.

Wieżowiec Centrali Tekstylnej (fot. Ignacy Płażewski)
Wieżowiec Centrali Tekstylnej (fot. Ignacy Płażewski)

Projekt budynku wyłoniono w wyniku konkursu, wybierając pracę inż. arch. Jana Kruga. Prace budowlane rozpoczęto w 1951 roku, jednak szybko okazało się, że trzeba je przerwać w celu przeprojektowania górnych pięter i fasady, ponieważ w pierwotnej koncepcji nie odpowiadały one stylowi architektury socrealistycznej.

W międzyczasie doszło do zmiany głównego inwestora, ponieważ Centrala Tekstylna została rozwiązana, a w jej miejsce powołano liczne mniejsze instytucje i organizacje. Sens budowy wieżowca stanął pod znakiem zapytania, ale na mocy decyzji władz centralnych, prace dokończono i sfinansowano z budżetu centralnego. Co ciekawe, nie zmieniono nazwy budynku, zachowując pierwotną – Wieżowiec Centrali Tekstylnej.

Wieżowiec Centrali Tekstylnej (fot. Michał Banach)
Wieżowiec Centrali Tekstylnej (fot. Michał Banach)

Ostatecznie budowę zakończono w 1955 roku. W finalnej formie, obiekt ma 54 m wysokości i 16 pięter, a na szczycie umieszczono antenę, którą z czasem zmieniano i podwyższano – obecnie wraz anteną wieżowiec ma 72 m wysokości. Po zmianie projektu w trakcie budowy, część najwyższych pięter cofnięto i zwężono, a fasadę obłożono dodatkowymi zdobieniami.

Od początku budynek mieścił biura różnych instytucji i firm, a także od 1956 roku Łódzki Ośrodek Telewizyjny. Z czasem studia należące do ośrodka przeniesiono do zbudowanego obok niższego budynku, który obecnie jest siedzibą TVP Łódź. Warto dodać, że chociaż szyld TVP Łódź znajduje się na budynku Centrali Tekstylnej, nie ma tam pomieszczeń należących do TVP. Co ciekawe, antena zainstalowana na wieżowcu służy obecnie do nadawania sygnału TVN i RMF FM.

Wieżowiec Centrali Tekstylnej (fot. Michał Banach)
Wieżowiec Centrali Tekstylnej (fot. Michał Banach)

Wśród firm i instytucji mających swoje siedziby w budynku, znajdują się: Starostwo Powiatowe w Łodzi, Rada Powiatu Łódzkiego i Zarząd Dróg Wojewódzkich.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.