Dobra reklama to oryginalna reklama. Z takiego założenia wyszedł w 1936 roku Carl G. Mayer, bratanek Oscara F. Mayer, który zaprojektował dla firmy Oscar Mayer (znanej głównie z sprzedaży hot dogów i wędlin) specjalny samochód Wienermobile, który miał promować produkty firmy.
Pomysł Carla Mayera był prosty i zakładał, że specjalny samochód, wyglądający jak hot dog, jeździłby po ulicach Chicago promując produkty firmy – m.in. sprzedając hot dogi. Pierwsza wersja Wienermobila, jak nazwano samochód była pokracznym pojazdem, który bardziej przypominał parówkę na kołach, niż hot doga. Mimo to pojazd szybko stał się symbolem firmy.
Podczas II wojny światowej Wienermobile musiał zostać wycofany z eksploatacji z powodu wprowadzonych w USA ograniczeń w dystrybucji paliwa dla tego typu pojazdów, jednak w latach 50. ponownie powrócono do pomysłu. Dzięki dostępowi do wycofywanych z wojska samochodów terenowych, dostępnych w bardzo niskich cenach, Oscar Mayer zaprojektował w 1952 roku kolejną wersję swojego jeżdżącego hot doga na bazie podwozia Dodga. W 1958 roku przebudowano w podobny sposób Jeepa Willysa.
Mimo upływu lat, Wienermobile cały czas budził zainteresowanie, w związku z czym w kolejnych latach opracowywano jego coraz nowsze i bardziej dopracowane wersje, wykorzystujące podwozia seryjnie produkowanych samochodów osobowych i ciężarowych. Modele z 1969 i 1988 roku posiadały podwozie Chevroleta i tylne światła z Forda Thunderbirda.
W latach 90. opracowano wariant oparty na podwoziu Pontiaca Grand Am i Trans Am, a w 2000 roku powstała wersja na podwoziu ciężarówki GMC W-series (która okazała się niewypałem z powodu problemów technicznych). Później opracowano wersje na podwoziu Dodga RAM, a w 2008 roku powstała wersja na podwoziu Mini Coopera S Hardtop.
Chociaż Wienermobile powstał w 1936 roku a firma Oscar Mayer nie tylko rozwinęła swoją ofertę, ale również kilkukrotnie zmieniła właściciela, pomysł wykorzystania charakterystycznych pojazdów do promocji firmy cały czas się sprawdza. Obecnie firma korzysta z około 12 różnych pojazdów w kilku wersjach, które jeżdżą po całych Stanach Zjednoczonych. Ich kierowcami (tzw. hotdoggerami) są obecnie studenci college’ów kończący naukę. Podpisują oni zwykle roczny kontrakt i podróżują po wyznaczonej części kraju.
Warto dodać, że oprócz samochodów, firma Oscar Mayer opracowała różne „specjalistyczne” wersje Wienermobile, m.in. w postaci skuterów, motocykli a nawet dronów.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.