Co pozostanie po naszych czasach za wiele lat? Nie stawiamy już olbrzymich kamiennych budowli, takich jak piramidy, codziennie tworzymy natomiast miliony zdjęć, tekstów, wiadomości, które w większości pozostają w formie cyfrowej, która raczej nie przetrwa próby czasu. Firma Papiery POL postanowiła więc zorganizować nietypową i ciekawą akcję “Wiadomość do przyszłości” w ramach której można przesłać wiadomość do przyszłych pokoleń za sprawą kapsuły czasu.

Kapsuły czasu były swojego czasu bardzo modne. Umieszczano je w kościołach, fundamentach budynków, czy też wysyłano w kosmos.Kapsuły w znanej nam współcześnie formie zaczęto tworzyć w połowie XIX wieku, chociaż samo określenie “kapsuła czasu” pojawiło się dopiero w latach 30-tych. Zwykle kapsuły mają formę metalowych, szczelnie zamkniętych pojemników. Umieszcza się je w bezpiecznych miejscach, wyraźnie oznaczając ich położenie oraz sugerując datę otwarcia.

Ciekawymi przykładami kapsuł jest min. Krypta Cywilizacji z 1936 roku, znajdującą się na Oglethorpe University, która zostanie otwarta w 8113 r., sztuczny satelita KEO, który spadnie na Ziemię za 50 tyś. lat, czy krążącą po orbicie kosmicznej kapsułę czasu LAGOS, która wróci na Ziemie 8,4 mln lat i zawiera takie dane jak obecne położenie kontynentów, które w przyszłości będzie już trochę inne.

Celem akcji Papierów POL jest stworzenie kapsuły czasu, która zostanie zakopana w maju 2017 roku na terenie fabryki International Paper w Kwidzynie. W kapsule zostaną umieszczone wydrukowane wiadomości i zdjęcia, które można wysyłać za pośrednictwem formularza na stronie www.papierypol.pl. Wiadomość może przesłać każdy. Nie ma ograniczeń co do ilości przesłanych wiadomości, a jedynie co do ich długości (około 1700 znaków).

Nie ma również określonego tematu wiadomości – możemy zarówno napisać jak wygląda nasz obecny świat, jak i również opisać przyszłość. Nie wiadomo kiedy kapsuła zostanie otwarta, więc można pokusić się o ciekawe rozważania nawet o dalekiej przyszłości. Organizatorzy akcji nie będą mieli żadnego wpływu na wiadomości i ich treść.

Wiadomości do przyszłości

Wiadomości do przyszłości

Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawa i fajnie zorganizowana akcja (zarówno od strony czysto marketingowej jak i przesłania, które niesie). Kto wie czego dowiedzą się o nas ludzie, którzy za wiele lat, bądź wieków otworzą kapsułę.

Zgłoszenie można wysłać przez formularz na stronie Wiadomości do przyszłości.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.