Murano

Położona na północ od Wenecji wyspa Murano jest miejscem, gdzie powstają charakterystyczne szklane ozdoby, które można znaleźć w weneckich sklepach. Na wyspę płynie się tramwajem wodnym zatrzymując się po drodze przy cmentarzu na wyspie San Michele in Isola. Najlepiej wypłynąć z przystanków niedaleko szpitala. Na samej wyspie znajdziemy liczne zakłady szklarskie, w których będziemy mogli obejrzeć pokaz umiejętności mistrzów tworzących różne, często niesamowite szklane przedmioty.

Murano (fot. Michał Banach)

Murano (fot. Michał Banach)

Chcąc kupić oryginalne szkło Murano, trzeba zwrócić uwagę na certyfikat i jego treść, ponieważ wiele produktów sprzedawanych w różnych sklepach – również tych na Murano, ma certyfikat, według którego jest to produkt wykonany oryginalną techniką wytapiania szkła Murano, co nie oznacza, że powstał na wyspie.

Wyspa jest spokojniejsza od Wenecji, więc można tam chwilę odpocząć od zgiełku panującego np. na Placu Św. Marka albo przy Moście Rialto.

Murano (fot. Michał Banach)

Murano (fot. Michał Banach)

Burano

Jeśli mamy więcej czasu, warto wybrać się na wyspę Burano. Chociaż jest daleko od Wenecji, wyróżnia się większym spokojem i niesamowitymi kolorowymi domkami, idealnie nadającymi się na zdjęcia.

San Giorgio Maggiore

Wyspa z kościołem Chiesa di San Giorgio Maggiore nie należy do najciekawszych, ale jest to jedyne miejsce, z którego można spokojnie sfotografować Pałac Dożów i Campanilę od strony wody.

San Giorgio Maggiore (fot. Michał Banach)

San Giorgio Maggiore (fot. Michał Banach)

Gondole

Wenecja nie mogłaby istnieć bez gondoli, a rejs jedną z nich uznawany jest za wyjątkowo romantyczny. W praktyce jest to jedna z bardziej przereklamowanych atrakcji Wenecji. Rejs nie należy do tanich, a widoki nie są specjalnie romantyczne – wiele zależy od samego gondoliera. Największym problemem są ciągłe korki w kanałach, przez co często rejs gondolą zamienia się w czekanie na możliwość przepłynięcia w danym miejscu. Jeśli zależy nam na czasie, możemy spokojnie pominąć tę atrakcję.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

Weneckie Kanały

Jak przystało na miasto na wodzie, kanały w Wenecji są po prostu drogami, po których zamiast samochodów poruszają się łodzie. Jeśli jednak chcemy zobaczyć ładne(na swój sposób) i nie oblężone przez turystów kanały, warto opuścić centrum miasta i udać się albo w rejon Arsenału, albo do dzielnicy Dorsoduro, gdzie turyści nie docierają już w tak dużych ilościach.

Ciekawym miejscem są okolice Campo San Barnaba, gdzie nie ma zbyt wielu turystów i panuje spokój, pozwalający na delektowanie się klimatem Wenecji. Warto również dodać, że w tym miejscu kręcono sceny do filmu Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

Jeśli natomiast chcemy sfotografować kameralne uliczki, dobrym miejscem będą okolice Fischmarkt, na północ od Mostu Rialto. Uliczki w tej części miasta są bardzo wąskie, a odchodząc od głównych ulic można uciec przed turystami. Sam targ rybny jest niesamowitym miejscem, ale trzeba tam trafić rano, ponieważ po 11:00 większość stoisk jest już zamykana.

Jedzenie

Wenecję można porównać do Nowego Jorku pod względem jedzenia. Kawiarnie, restauracje i bary znajdziemy wszędzie. Ceny będą zwykle podobne (poza Placem Św. Marka), a wybór menu będzie zależał tylko od naszych oczekiwań.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

Zwiedzanie – propozycje tras

W zależności od czasu, jaki spędzimy w Wenecji, najważniejsze atrakcje można zaliczyć nawet za jednym razem. Jeśli jednak rozłożymy zwiedzanie na dwa lub trzy dni, będziemy mogli poczuć klimat Wenecji i bardziej skupić się na podziwianiu miasta, niż zaliczaniu kolejnych atrakcji. Oto propozycja szybkie zwiedzenia najważniejszych miejsce w Wenecji.

Santa Maria della Salute (fot. Michał Banach)

Santa Maria della Salute (fot. Michał Banach)

Zaczynając zwiedzanie, warto zacząć od Fischmarkt, ponieważ za jednym zamachem można obejrzeć Most Rialto i wejść na taras widokowy Fondaco dei Tedeschi. Następnie północną stroną Canal Grande możemy dojść do Camp San Polo, a później do Campo Santa Margherita, skąd dotrzemy do Campo San Barnaba, zaliczając sporo klimatycznych uliczek. Z tego miejsca warto pójść na południe, aby rzucić okiem na wyspę Giudecca, a później dojść do Squero di San Trovaso i Mostem Akademii wrócić do centrum Wenecji i dzielnicy San Marco. Następnie najlepiej pójść prosto przez Campo Santo Stefano, Campo Sant’Anzalo aż do Campo Manin, gdzie za rogiem znajduje się Scala Contarini del Bovolo. Z tego miejsca dojdziemy do Placu Św. Marka gdzie możemy zakończyć wycieczkę nawet przed obiadem.

Mając zaliczoną zachodnią część Wenecji, w kolejny dzień możemy rozpocząć zwiedzanie od Campanili na Placu Św. Marka, a następnie promenadą przejść obok Mostu Westchnień w kierunku Arsenału Weneckiego. Następnie możemy wrócić do centrum spokojniejszymi uliczkami i kanałami, albo przejść na drugą stronę wyspę i skorzystać z tramwaju wodnego, aby popłynąć np. na Murano. W drodze powrotnej zahaczymy o Acqua Alta Library i wrócimy przez Campo Santa Maria Formosa do centrum wyspy. W ten sposób zaliczymy wszystkie najważniejsze atrakcje w Wenecji w dwa dni, a jeśli pominiemy Arsenał i Murano, to nawet w jeden.

Chiesa di San Barnaba (fot. Michał Banach)

Chiesa di San Barnaba (fot. Michał Banach)

Jeśli możemy spędzić w Wenecji więcej czasu możemy te trasy bardziej podzielić, albo wykorzystać dodatkowe dni aby wrócić w niektóre miejsca ponownie o innych porach dnia, aby zrobić lepsze zdjęcia. Każda z tych tras ma około 5-6 km długości i zajmuje przy spokojnym marszu 3-4 godziny do przejścia (zakładając, że będziemy się zatrzymywać zarówno na zdjęcia, jak i np. na kawę w kawiarni.

1 2 3 4
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.