Zbliża się wyczekiwany przez cały tydzień, upragniony weekend, jeśli nie chcesz po raz kolejny oglądać seriali lub pielić kwiatków w ogródku, rozważ mały wyjazd. Nie masz na nie pomysłu? Zatem podsuniemy Ci kilka.

Nareszcie… zbliża się wyczekiwany przez cały tydzień, upragniony weekend, ale… co z nim tak właściwie zrobić? Jeśli nie chcesz po raz kolejny oglądać seriali lub pielić kwiatków w ogródku, rozważ mały wyjazd. Będzie to tym lepszym pomysłem, jeśli na południu Polski masz gdzieś w pobliżu dostęp do nieco mniej znanych, lecz wciąż interesujących miejsc. Nie masz na nie pomysłu? Zatem podsuniemy Ci kilka.

Opolskie w ruchu – zmień perspektywę!

Spływ kajakowy na Małej Panwi

Zdarzyło Ci się kiedyś mieć tę przyjemność przepłynięcia się po Amazonce? W większości przypadków odpowiedź zapewne brzmi “nie”, lecz dobra informacja jest taka, że możesz to nadrobić. Rzeka Mała Panwia, porównywana do wielkiej Amazonki, jest idealnym miejscem na spływ kajakowy. Jej dodatkową zaletą jest to, że pomimo zachowania praktycznie całkowicie naturalnego charakteru, znajdą się tu zarówno trasy dla tych, którzy wolą lekki, rekreacyjny spływ, jak i dla tych, którzy mają ochotę się trochę posiłować z naturą.

Trasa “miodowa” – poznaj smaki powiatu kluczborskiego

Licząca sobie przeszło 58 km trasa kryje w sobie tak wiele, że potrzebny by był oddzielny wpis, by o wszystkim opowiedzieć. Wspomnijmy zatem o kilku ciekawych miejscach, w których warto się zatrzymać. Jednym z nich jest Maciejów, w którym mieszkał obłożony ekskomuniką biskup Jan Dzierżon, który podważył dogmat o nieomylności papieża. Wokół dworu, w którym mieszkał, rozmieszczono liczne ule, wśród których znajdują się tzw. apiinhalatory, w których można oddychać powietrzem z ula. Ma to pozytywny wpływ na pracę układu oddechowego i poprawę nastroju.

Maciejów jest jedną z wsi tematycznych, a motywem przewodnim jest miód, co przekłada się na nazwę całej trasy. Inne wsie warte uwagi to Borkowice, będące “wioską drewna”, Chudoba w tematyce dekarskiej i najbardziej lubiane Bąkowo, którego mieszkańcy są wyjątkowymi miłośnikami truskawek.

Śląskie – co może Ci zaoferować?

Kolorowe jeziorka w Bibieli

Bibiela to niezwykłe miejsce, w którym znajduje się zatopiona kopalnia. Można się do niej dostać dzięki trasie rowerowej, liczącej sobie 13 kilometrów, biegnącej od jezior Nakło i Chechło. Właśnie tu, w pobliżu kopalni, znajduje się niezwykłe zjawisko. Są to przepiękne, kolorowe jeziorka, które swoje nietypowe zabarwienie zawdzięczają właśnie rudom żelaza, jakie były wydobywane w kopalni. W połączeniu z intensywną zielenią okalającej je roślinności i błękitnym niebem w słoneczny dzień, będzie to miejsce, które zachwyci Cię na długo!

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Jest to jedno z tych niezwykłych miejsc, gdzie historii można dotknąć. Od 1975 roku skansen udostępnia zwiedzającym aż 225 tys. m2, na których znajdują się urocze wiejskie zabudowania, obrazujące dawne życie mieszkańców wsi i małych miasteczek.

Górnośląski Park Etnograficzny

Górnośląski Park Etnograficzny

W skansenie tym znajdują się zarówno wystawy czasowe, jak i stałe. Do wystaw stałych zalicza się m.in. “Tradycyjne rzemiosło ludowe”, “Pojazdy konne”, czy też wystawę o ciekawym tytule “Kto dobrze orze, mo chleb w komorze”. To nie wszystko, wyjątkowość chorzowskiego skansenu kryje się również w tym, że jest to miejsce, w którym można zorganizować urodziny, wesele lub inny rodzaj imprezy. Jeśli zatem szukasz podczas podróży również miejsca, w którym uczcisz jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu, skansen w Chorzowie będzie idealny!

Małopolskie – zanurz się w klimat małych miejscowości

Lanckorona – tam, gdzie kwitnie slow life

Czy zdarzyło Ci się słyszeć o Lanckoronie? Nazwa brzmi nieco obcojęzycznie, zatem możesz poczuć się, jak na zagranicznej wycieczce. Otóż Lanckorona to urocza miejscowość, nazywana również “Miastem Aniołów”, być może ze względu na odbywające się tam co roku w grudniu święto aniołów. Zamek, Izby Regionalne czy liczne kawiarenki, w których można się miło zrelaksować i smacznie zjeść, to nie jedyne powody, dla których warto zobaczyć Lanckoronę.

Jednym z interesujących miejsc jest Leśny Ogród, w którym od kilkunastu lat można wykupić nocleg i cieszyć się wypoczynkiem w niezwykle klimatycznym, drewnianym budynkiem, a także skosztować wyśmienitych potraw kuchni wegetariańskiej. To miejsce idealne dla wszystkich pragnących relaksu i wyciszenia.

Lanckorona

Lanckorona

Zalipie – słynne, lecz czy należycie docenione?

Malowane chaty, płoty, a nawet budy dla psów – urocze malowidła na budynkach we wsi Zalipie niejednego zatrzymały na dłużej. Zapewne zdarzyło Ci się widzieć przystrojone chaty, chociażby na zdjęciach, lecz czy wiesz, skąd wywodzi się ta tradycja? Otóż… z brudu. W dawnych izbach nie było kominów, więc ściany były praktycznie czarne od sadzy.

Malowanie ścian nie zyskało sobie uznania, zatem miejscowe kobiety zaczęły wykorzystywać sadzę jako tło do coraz bardziej malowniczych dekoracji. Na początku były one białe, lecz gdy z czasem zyskano dostęp do kolorowych farb, sytuacja uległa znaczącej zmianie.

Zalipie

Zalipie

Pomalowane są nie tylko domy, lecz też lokalny kościółek wraz z mieszczącą się po lewej stronie kapliczką, a także Muzeum Felicji Curyłowej, której to przypisuje się zapoczątkowanie “trendu” na ozdabianie obejścia kwiecistymi motywami. Co ciekawe, ludowymi ornamentami, jest ozdobiony również grób kobiety, co nie odbiera mu jego dostojności, a wręcz przeciwnie – nadaje pomnikowi jej pamięci wyjątkowego charakteru.

Podróże po południu nie muszą być nudne!

Jeśli po lekturze tekstu udało Ci się znaleźć inspirację do wyjątkowego weekendu z bliskimi osobami lub w pojedynkę, nie pozostaje Ci nic innego, jak zapakować niezbędny ekwipunek i ruszyć w niezapomnianą trasę! Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, zajrzyj do sklepu internetowego Addnature.

Podziel się.

O autorze