W amerykańskich górach Sierra Nevada w Kalifornii rosną jedne z największych na świecie drzew – mamutowce olbrzymie, znane jako sekwoje. Te olbrzymie drzewa osiągają wysokość nawet do 95 metrów i wiek 2000-3500 lat. Wiele z nich znajduje się obecnie na obszarach chronionych w Parku Narodowym Sekwoi oraz Parku Narodowym Yosemite. To właśnie w tym drugim w 1881 roku w jednym z drzew wycięto tunel znany jako Wawona Tunnel Tree.

Jeszcze zanim oficjalnie utworzono Park Narodowy Yosemite (w 1890 roku) turyści przyjeżdżali do Kalifornii podziwiać olbrzymie sekwoje. W lasach zbudowano drogi, dzięki którym powozy mogły wozić ich między drzewami. W trakcie prac na terenie przyszłego parku Yosemite pojawił się jednak problem z jednym z drzew. Planowana droga nie mogła go ominąć w żaden sposób.

Wawona Tunnel Tree
Wawona Tunnel Tree

Miejscowe władze uznały wówczas, że jedynym rozwiązaniem jest wycięcie tunelu w mającym 7,9 m średnicy i 71 m wysokości drzewie. Prace zlecono dwóm braciom Scribner w 1881 roku. Za swoją pracę otrzymali wynagrodzenie w wysokości… 75 dolarów (współcześnie około 1840 dolarów). Tunel miał 2,1 m szerokości, 2,7 m wysokości i 7,9 m długości. Wymiary pozwalały więc na swobodny przejazd powozem, a później również samochodem.

Drzewo w którym go wycięto otrzymało nazwę Wawona Tree (lub Wawona Tunnel Tree) i stało się jedną z miejscowych atrakcji turystycznych, przyciągającą tysiące turystów. Aby rozkręcić biznes, wszyscy przejeżdżający tunelem mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wawona Tunnel Tree
Wawona Tunnel Tree

Od samego początku drzewo było lekko przechylone, a po zbudowaniu tunelu przechył ten nieznacznie się zwiększył. Chociaż przechył pogłębiał się z biegiem lat, nikt się tym nie przejmował. Kwestią czasu było, kiedy drzewo się przewróci. Stało się to w 1969 roku. Olbrzymia sekwoja nie wytrzymała ciężaru śniegu zalegającego w jej koronie.

Władze parku długo zastanawiały się co zrobić z przewróconym drzewem, uznając ostatecznie, że nie warto go usuwać. Obecnie nosi ono nazwę Fallen Tunnel Tree i cały czas przyciąga do parku sporo turystów.

Warto jednak dodać, że Wawona Tree nie było jedyną sekwoją, w której wycięto tunel. Obecnie istnieją 3 takie tunele – Shrine Drive-Thru Tree w Myers Flat, Tour Thru Tree  w Klamath i Chandelier Drive-Thru Tree w Legget. Istnieje również czwarty tunel, wydrążony w przewróconej sekwoi w Parku Narodowym Sekwoi. W 1937 roku 84-metrowa sekwoja przewróciła się na drogę. Władze parku uznały, że nie powinno się go usuwać, ale aby udrożnić drogę, trzeba było wyciąć tunel. Nosi on nazwę Tunnel Log.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.