W amerykańskich górach Sierra Nevada w Kalifornii rosną jedne z największych na świecie drzew – mamutowce olbrzymie, znane jako sekwoje. Te olbrzymie drzewa osiągają wysokość nawet do 95 metrów i wiek 2000-3500 lat. Wiele z nich znajduje się obecnie na obszarach chronionych w Parku Narodowym Sekwoi oraz Parku Narodowym Yosemite. To właśnie w tym drugim w 1881 roku w jednym z drzew wycięto tunel znany jako Wawona Tunnel Tree.

Jeszcze zanim oficjalnie utworzono Park Narodowy Yosemite (w 1890 roku) turyści przyjeżdżali do Kalifornii podziwiać olbrzymie sekwoje. W lasach zbudowano drogi, dzięki którym powozy mogły wozić ich między drzewami. W trakcie prac na terenie przyszłego parku Yosemite pojawił się jednak problem z jednym z drzew. Planowana droga nie mogła go ominąć w żaden sposób.

Wawona Tunnel Tree

Wawona Tunnel Tree

Miejscowe władze uznały wówczas, że jedynym rozwiązaniem jest wycięcie tunelu w mającym 7,9 m średnicy i 71 m wysokości drzewie. Prace zlecono dwóm braciom Scribner w 1881 roku. Za swoją pracę otrzymali wynagrodzenie w wysokości… 75 dolarów (współcześnie około 1840 dolarów). Tunel miał 2,1 m szerokości, 2,7 m wysokości i 7,9 m długości. Wymiary pozwalały więc na swobodny przejazd powozem, a później również samochodem.

Drzewo w którym go wycięto otrzymało nazwę Wawona Tree (lub Wawona Tunnel Tree) i stało się jedną z miejscowych atrakcji turystycznych, przyciągającą tysiące turystów. Aby rozkręcić biznes, wszyscy przejeżdżający tunelem mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wawona Tunnel Tree

Wawona Tunnel Tree

Od samego początku drzewo było lekko przechylone, a po zbudowaniu tunelu przechył ten nieznacznie się zwiększył. Chociaż przechył pogłębiał się z biegiem lat, nikt się tym nie przejmował. Kwestią czasu było, kiedy drzewo się przewróci. Stało się to w 1969 roku. Olbrzymia sekwoja nie wytrzymała ciężaru śniegu zalegającego w jej koronie.

Władze parku długo zastanawiały się co zrobić z przewróconym drzewem, uznając ostatecznie, że nie warto go usuwać. Obecnie nosi ono nazwę Fallen Tunnel Tree i cały czas przyciąga do parku sporo turystów.

Warto jednak dodać, że Wawona Tree nie było jedyną sekwoją, w której wycięto tunel. Obecnie istnieją 3 takie tunele – Shrine Drive-Thru Tree w Myers Flat, Tour Thru Tree  w Klamath i Chandelier Drive-Thru Tree w Legget. Istnieje również czwarty tunel, wydrążony w przewróconej sekwoi w Parku Narodowym Sekwoi. W 1937 roku 84-metrowa sekwoja przewróciła się na drogę. Władze parku uznały, że nie powinno się go usuwać, ale aby udrożnić drogę, trzeba było wyciąć tunel. Nosi on nazwę Tunnel Log.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.