Znajdujący się w centralnej części National Mall w Waszyngtonie 169-metrowy obelisk nazwany Pomnikiem Waszyngtona (ang. Washington Monument) to najwyższy obiekt w stolicy Stanów Zjednoczonych i jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników na świecie.

Oficjalnie prace nad pomnikiem ruszyły w połowie lat 30. XIX wieku wraz z powołaniem komitetu, którego celem było zebranie funduszy na budowę w Waszyngtonie pomnika upamiętniającego pierwszego amerykańskiego prezydenta, Georga Washingtona. Komitet ogłosił w 1836 roku konkurs na projekt monumentu, ale wybór zwycięzcy miał miejsce dopiero w 1845 roku.

Washington Monument podczas budowy
Washington Monument podczas budowy

Wybrano projekt autorstwa architekta Roberta Millsa, odpowiedzialnego również za projekty innych budynków publicznych w stolicy. Zaprojektował on 180-metrową konstrukcję składającą się z kolumny w stylu greckim, otoczonej przy podstawie kolumnadą.

Prace rozpoczęto w 1848 roku, jednak równocześnie podjęto decyzję o zmianie wyglądu pomnika z przyczyn finansowych. Zrezygnowano z kolumnady, ograniczając się jedynie do obelisku. Ze względu na planowaną wielkość pomnika, oraz fakt, że powstawał on z prywatnej inicjatywy, prace szły bardzo powoli. Niestety w 1854 roku przerwano je z braku funduszy – w tym momencie konstrukcja miała 46,3 m wysokości. Przedłużające się problemy z pozyskaniem funduszy połączyły się z wybuchem Wojny Secesyjnej, przez co projekt został całkowicie wstrzymany.

Washington Monument
Washington Monument

Dopiero 1876 roku powrócono do planów budowy monumentu, głównie dzięki wsparciu Kongresu, który zgodził się sfinansować prace. Budowę wznowiono w 1879 roku, 24 lata po śmierci Millsa (zmarł 3 marca 1855 roku). Pracami kierował podpułkownik Thomas Lincoln Casey. Po przeprowadzeniu stosownych pomiarów wznowiono prace od przeprojektowania wewnętrznej konstrukcji w celu jej wzmocnienia.

Oficjalnie budowę zakończono 21 lutego 1885 roku, a 9 października 1888 roku Washington Monument udostępniono zwiedzającym. W momencie oddania do użytku był to najwyższy budynek na świecie (miano to utracił dopiero wraz z powstaniem Wieży Eiffla, ale obecnie jest to cały czas najwyższy obiekt w Waszyngtonie). Ostateczny wygląd kolumny również odbiegał od pierwotnych planów, ponieważ przypominała ona egipski obelisk. Całkowita wysokość obelisku wyniosła 169,3 m, do jego budowy wykorzystano granit, marmur i kamień. Warto dodać że widoczna różnica w kolorze kamienia spowodowana jest przerwą w jego budowie.

Na szczycie umieszczono punkt widokowy, na który początkowo prowadziła klatka schodowa licząca 898 stopni. Później przystosowano windę wykorzystywaną do wwożenia materiałów budowlanych do transportu ludzi. Wraz z jej uruchomieniem znacząco wzrosła liczna osób odwiedzających monument.

W kolejnych latach konstrukcję wielokrotnie odnawiano i modernizowano (największe prace przeprowadzono w latach 1998-2001. Kolejny znaczący remont przeprowadzono w latach 2011-2014 po tym, jak 23 sierpnia 2011 roku Waszyngton nawiedziło trzęsienie ziemi, które doprowadziło do powstania pęknięć konstrukcji monumentu. W trakcie prac remontowych taras był niedostępny dla zwiedzających.

Źródła zdjęć: Wikimedia Commons, Pixabay.com, Michał Banach.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.