Podróżować można na wiele sposobów. Od luksusowych wakacji w drogich hotelach wraz z lotami pierwszą klasą, poprzez wyprawy organizowane przez biura podróży, aż po wakacyjną przygodę zaplanowaną i zrealizowaną całkowicie na własną rękę. To właśnie ta ostatnia forma podróżowania zyskuje ostatnio sporą popularność.

Wakacyjna przygoda

Podczas podróżowania zarówno w odległe zakątki świata, jak i bliższe kierunki, przychodzi taki moment, kiedy wakacje organizowane przez biuro podróży przestają sprawiać przyjemność. Sztywny harmonogram, uzależnienie od transportu zapewnianego przez biuro, oraz pobyt w hotelach znajdujących się zwykle w turystycznych zagłębiach sprawiają, że zamiast poznać kraj lub region, który odwiedzamy, jesteśmy zalewani atrakcjami tworzonymi pod turystów.

Włoska Toskania to piękne miejsce

Włoska Toskania to piękne miejsce

Jest jednak sposób na odzyskanie wakacyjnej przygody, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać naszą podróż na poznanie nowych kultur, ludzi i miejsc nie będących typowymi atrakcjami turystycznymi. Wystarczy po prostu zorganizować wakacje na własną rękę, samemu planując transport oraz zakwaterowanie.

To od nas zależeć będzie jaki wybierzemy środek transportu – ma to znaczenie zwłaszcza w Europie, gdzie możemy skorzystać z samochodu, pociągu czy też samolotu. Wybierając nocleg będziemy mogli również spędzić wakacje np. w apartamencie, albo w domu wynajętym tylko dla nas. Sami też zadbamy o atrakcje jakie poznamy, oraz dopasujemy wszystko do naszych potrzeb.

Takie domy wakacyjne znaleźć można np. we Francji

Takie domy wakacyjne znaleźć można np. we Francji

Wakacje organizowane w ten sposób są często tańsze od tych organizowanych przez biuro podróży, ponieważ nie jesteśmy skazani na oblegane przez turystów hotele, w których często otrzymujemy w cenie wiele usług, z których po prostu nie skorzystamy. Wybór miejsc noclegowych również jest o wiele większy, zwłaszcza w mniej popularnych wakacyjnie regionach.

Jak zaplanować wakacje na własną rękę?

Chcąc zaplanować wakacje samodzielnie najlepiej skorzystać z coraz popularniejszych portali zawierających np. informacje o najtańszych biletach lotniczych, jak i zbierających oferty noclegów w domach i apartamentach. Dzięki temu będziemy mieli możliwość sprawdzenia różnych rozwiązań i miejsc oraz przede wszystkim porównania cen i wybrania tych najkorzystniejszych.

Ten przepiękny dom wakacyjny znajduje się w Holandii

Ten przepiękny dom wakacyjny znajduje się w Holandii

Większość tego typu portali prezentuje coraz większe oferty, dzięki czemu nie mając konkretnego pomysłu na wyjazd będziemy mogli znaleźć sporo inspiracji. Obecnie najpopularniejszymi wakacyjnymi kierunkami Polaków są: Chorwacja, Włochy i Węgry – tutaj wczasy nad Balatonem zyskują coraz więcej miłośników. W okresie zimowym Polacy najchętniej wybierają  narty w Austrii lub włoskie Alpy. Kraje te zawdzięczają swoją popularność nie tylko krajobrazom, kulturze oraz atrakcjom, ale przede wszystkim możliwości dojechania do nich samochodem.

Podróż, chociaż dłuższa niż lot samolotem, jest tańsza i pozwala dodatkowo na zwiedzenie innych miejsc. Co istotne, na taki wyjazd możemy wybrać się z rodziną lub znajomymi, co pozwoli na dodatkowe obniżenie kosztów i podzielenie ich na kilka osób.

Dom w widokiem na morze w Chorwacji

Dom w widokiem na morze w Chorwacji

Wakacje wakacjom nie równe

Podczas podróży organizowanych samodzielnie przede wszystkim mamy większą swobodę oraz możliwość poznania miejsc nie uczęszczanych przez turystów. Taka wyprawa będzie więc miała o wiele większe walory poznawcze, niż typowe wakacje organizowane przez biuro podróży. Kolejną zaletą jest możliwość wczucia się w lokalny klimat, np. wynajmując tradycyjny włoski domek w Toskanii.

Jezioro Balaton to najważniejszy kurort wakacyjny na Węgrzech

Jezioro Balaton to najważniejszy kurort wakacyjny na Węgrzech

Oczywiście musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wynajmując apartament albo dom sami będziemy musieli zadbać o posiłki, ponieważ nikt ich dla nas nie przygotuje. Na szczęście otwiera to również nowe możliwości, ponieważ będziemy mogli spróbować lokalnej kuchni.

Bardzo ważne jest również zadbanie o ubezpieczenie, odpowiednie do naszego wyjazdu – o ile biura podróży zwykle zapewniają jakieś ubezpieczenie, wyjeżdżając samemu, obowiązek ten spada na nas.

Miłośnicy zimowych wypadów wakacyjnych również znajdą wiele ciekawych domów w Szwajcarii

Miłośnicy zimowych wypadów wakacyjnych również znajdą wiele ciekawych domów w Szwajcarii

Źródło zdjęć: interhome.pl / pixabay.com

Podziel się.