Podczas Wojny w Wietnamie amerykanie wykorzystywali bardzo wiele różnych rodzajów uzbrojenia. Od napalmu, przez różnego rodzaju bomby po chemikalia. W październiku 1965 roku zrzucono jednak najdziwniejszą “bombę” w historii tego konfliktu. Nosiła oznaczenie VA-25 Toilet bomb. Jak sama nazwa wskazuje, był to wypełniony materiałem wybuchowym… sedes.

Historia bomby sedesowej związana jest z dowódcą 25 eskadry operującej z pokładu lotniskowca USS Midway – Clarence J. Stoddardem. Z okazji zrzucenia sześciu milionów funtów ładunków (3000 ton) postanowił zrzucić na wietnamskie oddziały specjalną “pamiątkową” bombę zrobioną z uszkodzonego sedesu.

A-1H Skyrider o numerze bocznym NE/572 Paper Tiger II z podczepioną bombą sedesową

A-1H Skyrider o numerze bocznym NE/572 Paper Tiger II z podczepioną bombą sedesową

USS Midway – amerykański konwencjonalny lotniskowiec typu Midway zbudowany pod koniec II wojny światowej. Okręt zwodowano 20 marca 1945 roku i eksploatowano do 1992 roku. W trakcie swojej długiej służby jednostka brała udział w testach amerykańskich rakiet balistycznych – w tym w próbnych odpaleniach zdobytych rakiet V2. Obecnie lotniskowiec przekształcono w muzeum.

USS Midway w Pearl Harbor

USS Midway w Pearl Harbor

Załoga lotniskowca przygotowała specjalny uchwyt pozwalający na zamontowanie bomby pod skrzydłem samolotu Douglas A-1 Skyraider i zrzucenie go tak, jak każdego innego rodzaju uzbrojenia. Następnie sedes, który zamiast trafić na dno morza trafił pod skrzydło samolotu wypełniono materiałami wybuchowymi.

A-1H Skyrider o numerze bocznym NE/572 Paper Tiger II z podczepioną bombą sedesową

A-1H Skyrider o numerze bocznym NE/572 Paper Tiger II z podczepioną bombą sedesową

Douglas A-1 Skyraider – amerykański pokładowy samolot szturmowy oblatany 18 marca 1945 roku. Samoloty tego typu wykorzystywano do 1975 roku. Brały aktywny udział w walkach w Korei i Wietnamie. Łącznie powstało 3180 maszyn tego typu.

Bombę podczepiono pod prawe skrzydło samolotu Stoddarda, którym był A-1H Skyrider o numerze bocznym NE/572 Paper Tiger II. Niestety nie jest znana dokładna data wykonania zrzutu, ale wiadomo jedynie, że miało to miejsce w październiku 1965 roku w trakcie nalotu na Południowy Wietnam.

Na poniższym filmie widać samolot z zamontowaną bombą. Niestety jego jakość nie jest najlepsza. Cóż, amerykanie to pomysłowi ludzie, a w czasie Wojny w Wietnamie wpadali na wiele szalonych pomysłów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.