W 1917 roku I wojna światowa trwała w najlepsze. Stany Zjednoczone przygotowywały się do przystąpienia do niej (co nastąpiło 6 kwietnia) także US Navy uznało, że potrzebuje większej liczby rekrutów, którzy zasililiby szeregi marynarki wojennej. Postanowiono więc zbudować specjalny “okręt rekrutacyjny” – USS Recruit. Była to bardzo wyjątkowa jednostka.

USS Recruit powstał w Nowym Jorku. Zwodowano go… w parku Union Square na Manhattanie. Jak łatwo się domyśleć, nie był to prawdziwy statek, tylko drewniana makieta zbudowana od podstaw w parku. Okręt miał być centrum szkoleniowym i rekrutacyjnym US Navy.

USS Recruit

USS Recruit

Recruit był imitacją pancernika typu pre-drednought (chociaż niektóre źródła sugerują, że nawiązywał swoim wyglądem do drednoughtów, ale patrząc na jego wygląd nie pasuje on do drednoughta). Jego załogę stanowiło kilkudziesięciu marynarzy, a uzbrojenie składało się z 6 drewnianych armat 360 mm i 10 kalibru 130 mm.

Co ciekawe załogę obowiązywały te same zasady co normalnych marynarzy. Pobudka rano, następnie ćwiczenia, porządkowanie statku itd. W międzyczasie na pokładzie USS Recruit odbywały się spotkania dla ochotników i turystów, którzy chcieli obejrzeć nietypowy obiekt. Rekruci natomiast odbywali szkolenie w kilku salach na pokładzie jednostki. Dowódcą załogi był C. F. Pierce.

USS Recruit

USS Recruit

Statek wykorzystywano do 1920 roku, kiedy to uznano go za niepotrzebny i rozebrano z zamiarem przeniesienia do Coney Island jako atrakcji turystycznej. Niestety makieta nigdy tam nie trafiła, a jej los pozostaje nieznany.

US Navy oceniło, że podczas swojej trzyletniej eksploatacji udało się pozyskać około 25 000 rekrutów dzięki tej jednej instalacji. Taka ilość marynarzy pozwoliłaby na obsłużenie 28 prawdziwych pancerników typu Nevada.

USS Recruit

USS Recruit

Znajdujący się na Union Square statek był również wykorzystywany do organizowania licznych imprez plenerowych i spotkań. Nie tylko o charakterze militarnym, ale również towarzyskich.

USS Recruit z Nowego Jorku to nie jedyny tego typu statek. Podobną jednostkę zbudowano po II wojnie światowej w San Diego. Od lat niewykorzystywana makieta istnieje do dziś i można ją odwiedzać.

Załoga USS Recruit

Załoga USS Recruit

Źródło zdjęć: Library of Congress

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.