Transportowiec USS President Lincoln był jednym z wielu transportowców wojska wykorzystywanych przez USA podczas I wojny światowej. Zbudowano go dla niemieckiego armatora, ale jednostka została przejęta podczas wojny, a następnie zatopiona przez u-boota SM U-90 podczas 5 rejsu przez Atlantyk.

Budowa statku rozpoczęła się w 1903 roku w stoczni Harland & Wolff w Belfaście w Irlandii. Początkowo projektowano go jako jednokominowy statek pasażerski mogący zabrać na pokład 202 pasażerów I klasy, 153 drugiej, 788 trzeciej i 2300 czwartej. Oficjalnie zwodowano go 8 października 1903 roku, jednak przez kolejnych kilka lat jednostka stała niedokończona w porcie. Dopiero w 1906 roku sprzedano ją liniom Hamburg America Line. Nadano jej wówczas nazwę Berlin i 14 maja 1907 roku oddano do użytku.

President Lincoln
President Lincoln

Statek miał 189 m długości i tonaż 18 168 ton. Dwa silniki parowe zapewniały prędkość maksymalną 14,5 węzła. W finalnej wersji Berlin, którego nazwę zmieniono szybko na President Lincoln, mógł zabrać na pokład 324 pasażerów I klasy, 152 drugiej, 1004 trzeciej i 2348 w czwartej. Pierwsze lata służby liniowca były raczej monotonne i bez ciekawszych epizodów.

Wraz z wybuchem I wojny światowej President Lincoln został internowany w Nowym Jorku. Część załogi została przeniesiona do obozu w Georgii, część poprosiła o możliwość wyemigrowania do USA, a pozostali zostali na pokładzie, dbając o stan statku. Podczas postoju na statku pojawiło się ryzyko wybuchu epidemii cholery, w związku z czym załogę poddano kwarantannie.

USS President Lincoln
USS President Lincoln

Gdy Stany Zjednoczone włączyły się do wojny, President Lincoln został przejęty przez Amerykanów z zamiarem przekształcenia w transportowiec wojska. Gdy informacja o tym dotarła do załogi, dokonała ona sabotażu, poważnie uszkadzając maszynownię. W związku z tym statek musiał przejść gruntowny remont połączony z modernizacją i przystosowaniem do nowej roli. Podczas prac jednostkę przystosowano do transportowania około 5000 żołnierzy oraz zainstalowano 6 dział kalibru 150 mm do samoobrony. Co ciekawe, zachowano oryginalną nazwę, dodając jedynie skrót USS, ponieważ jednostka przeszła pod dowództwo US Navy.

USS President Lincoln wykonał 4 pełne rejsy między USA a Francją, oraz jeden rejs do Francji, transportując 23 000. W drodze powrotnej z Francji, podczas 5 rejsu, statek wyruszył 29 maja 1918 roku z 715 żołnierzami na pokładzie – głównie rannymi, oraz załogą. 30 maja, po przekroczeniu tzw. linii bezpieczeństwa, za którą nie powinno być zagrożenia z strony u-bootów, towarzyszące konwojowi niszczyciele zawróciły.

Prawdopodobnie USS President Lincoln
Prawdopodobnie USS President Lincoln

31 maja USS President Lincoln został trafiony 3 torpedami z okrętu podwodnego SM U-90 i zatonął w ciągu 20 minut. Zginęło 26 osób, a pozostałe zdołały uratować się na łodziach ratunkowych. Jeden z członków załogi – Edouard Izac został natomiast wzięty do niewoli przez załogę okrętu podwodnego. Był to największy okręt zatopiony przez tego u-boota. U-90 przetrwał wojnę i został przejęty przez aliantów, a następnie zatopiony.

Zatonięcie USS President Lincoln (fot. Fred Dana Marsh)
Zatonięcie USS President Lincoln (fot. Fred Dana Marsh)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.