Lockheed Martin dostarczył US Navy kolejny, siódmy już okręt typu LCS – littoral combat ship – USS Detroit. Jest to czwarta z 13 zamówionych jednostek typu Freedom. Okręt rozpocznie teraz próby morskie, a do służby wejdzie prawdopodobnie 22 października.

LCS-7 bo pod taką nazwą póki co jednostka jest eksploatowana otrzyma wraz z wejściem do służby nazwę USS Detroit. Okręt ten należy do typu Freedom, będącego konkurencją dla jednostek typu Independence. US Navy zamówiła do tej pory 13 jednostek tego typu, 3 są już eksploatowane, a 3 kolejne (w tym LCS-7) przechodzą próby lub są wyposażane. Ponadto w stoczniach trwają prace nad kolejnymi 3 okrętami, a dalsze 4 są planowane. Koszt jednego okrętu to około 360 mln dolarów.

Wodowanie LCS-7 (USS Detroit) - 18 października 2014 (fot. Lockheed Martin)

Wodowanie LCS-7 (USS Detroit) – 18 października 2014 (fot. Lockheed Martin)

Okręty typu LCS to jednostki przystosowane do działania na wodach przybrzeżnych. Od początku projektowano je jako jednostki wielozadaniowe, silnie uzbrojone i wyposażone w nowoczesne systemy elektroniczne, pozwalające na skuteczne zwalczanie nawet znacznie większych jednostek przeciwnika.

Okręty typu Freedom mają 115 m długości i wyporność ponad 3500 ton. Ich napęd składa się z dwóch turbin gazowych Rolls-Royce MT3, dwóch silników diesla Cold-Pielstick i czterech pędników. Prędkość maksymalna wynosi aż 47 węzłów, a zasięg 6500 km przy prędkości 18 węzłów. Autonomiczność wynosi 21 dni. Załoga w zależności od zadania liczy od 50 do 65 marynarzy.

LCS-7 (USS Detroit) w trakcie prób - 13 lipca 2016 r. (fot. Lockheed Martin)

LCS-7 (USS Detroit) w trakcie prób – 13 lipca 2016 r. (fot. Lockheed Martin)

Uzbrojenie okrętów jest bardzo pokaźne i składa się z jednej armaty Mk 110 kalibru 57 mm z zapasem 400 pocisków w magazynie i 480 dodatkowych w magazynach amunicyjnych, jednej wyrzutni rakiet woda-powietrze Mk 49 z zapasem 21 rakiet typu RIM-116, 4 karabinów maszynowych .50 cala, 2 działek Mk 44 Bushmaster II kalibru 30 mm i w przyszłości 24 pocisków AGM-114L Hellfire. Dodatkowo w razie potrzeb możliwe jest montowanie dodatkowego uzbrojenia w postaci modułów.

Okręty te wyposażone są w ląowisko dla śmigłowców przystosowane do obsługi maszyn typu MH-60R/S Seahawk oraz dronów MQ-8B i MQ-8C Fire Scout.

USS Freedom (LCS-1) w trakcie prób odbiorczych - 28 września 2009 roku (fot. US Navy)

USS Freedom (LCS-1) w trakcie prób odbiorczych – 28 września 2009 roku (fot. US Navy)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.