Współczesne okręty podwodne biorą udział w operacjach na całym globie. Dzięki swoim konstrukcjom mogą przebijać się nawet przez lód. Na poniższym zdjęciu widać amerykański okręt podwodny USS Annapolis, który 21 marca 2009 roku w trakcie ćwiczeń Ice Excercise 2009 w Arktyce wynurzył się na powierzchnię gdzieś na Oceanie Arktycznym.

USS Annapolis (SSN-760) jest jednym z ponad 60 amerykańskich wielozadaniowych okrętów podwodnych typu Los Angeles. Budowę jednostki rozpoczęto 15 czerwca 1988 roku, wodowanie nastąpiło 18 maja 1991 roku a do służby okręt wszedł 11 kwietnia 1992 roku. Jednostka ma 110 m długości i wyporność prawie 7000 ton. Napęd stanowi reaktor nuklearny pozwalający na osiągnięcie prędkości 25 węzłów. Załogę okrętu stanowi 127 oficerów i marynarzy. Uzbrojenie składa się z 4 wyrzutni torped kalibru 533 mm i 12 pionowych wyrzutni pocisków kierowanych.

Chociaż wydaje się, że wynurzony okręt podwodny to nic specjalnego, atomowe okręty podwodne bardzo rzadko wychodzą na powierzchnię nawet w trakcie ćwiczeń. Zwykle krótko po wyjściu z portu zanurzają się i aż do powrotu do bazy nie wychodzą na powierzchnię.

USS Annapolis po wynurzeniu gdzieś na Oceanie Arktycznym, 21 marca 2009 roku (fot. US Navy)
USS Annapolis po wynurzeniu gdzieś na Oceanie Arktycznym, 21 marca 2009 roku (fot. US Navy)
Wesprzyj nas: buycoffe.to SmartAge.pl
Share.

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.