UHAC, czyli Ultra Heavy-Lift Amphibious Connector to pojazd amfibijny opracowywany obecnie w USA w biurze badawczym ONR (Office of Naval Research). Amfibia ma służyć do transportu pojazdów wojskowych z desantowców na brzeg.

UHAC waży około 38 ton, ale jest to tylko połowa jego wagi, ponieważ obecnie testowany jest model transportowca w skali 1:2. Testowany model ma 13 m długości i 5 m wysokości. Zasięg wynosi 370 km a w wodzie pojazd może poruszać się z prędkością 20 węzłów. Docelowy pojazd będzie mógł zabrać na pokład ładunek o masie 200 ton, czyli np. 3 czołgi Abrams. UHAC porusza się na specjalnych gąsienicach wykonanych z pianki.

UHAC w trakcie prób

UHAC w trakcie prób

Ze względu na swoją konstrukcję, nacisk jednostkowy na grunt jest bardzo mały. Z drugiej strony konstrukcja gąsienic wydaje się być mało odporna na uszkodzenia, co w przypadku pojazdu bojowego jest sporą wadą. Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie rampy załadunkowej z tyłu pojazdu a nie z przodu, jak w przypadku typowych barek desantowych.

Po raz pierwszy UHAC zaczęto testować w 2014 roku w trakcie ćwiczeń RIMPAC 2014. Poniżej znajdziecie kilka filmów z testów pojazdu.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.