Założona w 2014 roku w Kijowie firma UGears jest jednym z najciekawszych i bardzo szybko rozwijających się ukraińskich startupów. Firma produkuje wykonane z drewna i wycinane laserowo mechaniczne modele do samodzielnego złożenia.
O firmie
Firma UGears rozpoczęła działalność w 2014 roku w Kijowie. Jej założycielami byli Denis Ohrimenko i Gennadij Szestak. W 2015 roku w ramach zorganizowanej na Kickstarterze zbiórki firma zdobyła fundusze na rozpoczęcie działalności na szeroką skalę. Pozyskane środki (ponad 400 000 dolarów) pozwoliły na zaprojektowanie pierwszych kilkunastu modeli.

W ciągu zaledwie 3 lat działalności, firma wypuściła na rynek ponad 20 modeli i stała się jednym z najprężniej rozwijających się ukraińskich startupów. Latem 2017 roku UGears nawiązała również współpracę z Disneyem, dla którego zaprojektuje kilka kolejnych modeli. Kontrakto pozwoli na znaczące zwiększenie skali sprzedaży i produkcji, a tym samym pozyskanie funduszy na dalszy rozwój projektu. Nie jest to jedyna firma, z którą UGears nawiązała, lub planuje nawiązać współpracę. Już teraz modele ukraińskiego startupu dostępne są w 80 krajach na całym świecie.
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele drewnianych modeli do samodzielnego złożenia, ukraiński startup podszedł do tematu w zupełnie inny sposób. Zaprojektowane przez nich modele są mechaniczne, mają ruchome elementy lub poruszają się dzięki napędowi gumowemu. Wszystkie elementy wykonane są z drewna i wycinane laserowo, dzięki czemu ich złożenie nie wymaga użycia kleju. Podczas prac potrzebne są tylko drobne narzędzia.

Skala skomplikowania modeli jest różna, od prostych zamków, etui na wizytówki, przez sejf, aż po samochody, lokomotywę, tramwaj czy kombajn, poruszające się dzięki napędowi gumowemu. Dodatkowo w swojej ofercie firma ma liczne dodatki do modeli, takie jak stacja i przejazd kolejowy, przyczepy czy też linię tramwajową. Nie jest to zamknięta lista, ponieważ liczba modeli cały czas rośnie. Najnowszym modelem, który trafi do sprzedaży jest samochód wyścigowy U-9 Grand Prix Car.
W ramach działań reklamowych, firma przekazała specjalny egzemplarz (już złożonego) samochodu Thierremu Boutsenowi, byłemu, belgijskiemu kierowcy Formuły 1. Również w przypadku innych modeli, UGears stawia na ciekawą reklamę – olbrzymi, drewniany model skrzynki na listy przekazano ukraińskiej poczcie, a wystawy modeli zorganizowano w różnych krajach, m.in. w Indiach.

Ze względu na liczne skomplikowane mechanizmy, UGears pozyskała kilka patentów, co jeszcze bardziej podnosi prestiż projektu. Co istotne, wszystkie osoby stojące za tym przedsięwzięciem podchodzą do niego z olbrzymią pasją i zaangażowaniem, o czym wyjątkowo często wspominają.
Oficjalnym dealerem UGears w Polsce jest sklep Gadgeet.pl, gdzie można znaleźć i zamówić wszystkie modele. Jeśli chcecie wejść w posiadanie któregoś z modeli, możecie również skorzystać z poniższego kodu rabatowego, dającego 10% zniżki.
Smartage2017

Przegląd modeli
Liczba modeli w ofercie UGears jest całkiem pokaźna. Najprostsze mają po kilkadziesiąt elementów – najmniej elementów ma zamek szyfrowy, składający się z zaledwie 34 części. Nieco bardziej skomplikowany jest dynamometr, etui na wizytówki czy też model silnika. Wspomniane modele są również bardziej dekoracyjne.
O wiele ciekawiej wypadają modele pojazdów, z których najprostsze, takie jak traktor, tramwaj i kombajn mają po około 100-150 elementów. Wszystkie mają ruchome części i skomplikowany mechanizm napędu, dzięki któremu mogą się samodzielnie poruszać – dzięki konstrukcji dokładnie widać pracę mechanizmów odpowiedzialnych za jazdę.

Jednymi z najambitniejszych i zarazem najciekawszych modeli są ciężarówki – cysterna, wóz strażacki i zwykła ciężarówka, mające odpowiednio po 594, 537 i 420 elementów. Podobnie jak wcześniejsze modele, również te mają napęd gumowy i liczne ruchome elementy. Bez wątpienia najciekawszym modelem jest jednak lokomotywa, składająca się z 443 elementów. Model ten w połączeniu z dodatkami, w postaci stacji kolejowej (peronu) i przejazdu kolejowego tworzy małą makietę. Praktycznie do każdego z najbardziej złożonych modeli dostępne są dodatki, dzięki którym można albo ciekawie wyeksponować złożone pojazdy, albo nieco je przerobić.
Bardzo ciekawym modelem jest również sejf, składający się z 179 elementów. Więcej informacji o tym konkretnym modelu (który miałem okazję złożyć) można znaleźć w tym tekście – Sejf UGears – więcej niż drewniany model.
