Założona w 2014 roku w Kijowie firma UGears jest jednym z najciekawszych i bardzo szybko rozwijających się ukraińskich startupów. Firma produkuje wykonane z drewna i wycinane laserowo mechaniczne modele do samodzielnego złożenia.

O firmie

Firma UGears rozpoczęła działalność w 2014 roku w Kijowie. Jej założycielami byli Denis Ohrimenko i Gennadij Szestak. W 2015 roku w ramach zorganizowanej na Kickstarterze zbiórki firma zdobyła fundusze na rozpoczęcie działalności na szeroką skalę. Pozyskane środki (ponad 400 000 dolarów) pozwoliły na zaprojektowanie pierwszych kilkunastu modeli.

Model stacji kolejowej i lokomotywy (fot. UGears/gadgeet.pl)

Model stacji kolejowej i lokomotywy (fot. UGears/gadgeet.pl)

W ciągu zaledwie 3 lat działalności, firma wypuściła na rynek ponad 20 modeli i stała się jednym z najprężniej rozwijających się ukraińskich startupów. Latem 2017 roku UGears nawiązała również współpracę z Disneyem, dla którego zaprojektuje kilka kolejnych modeli. Kontrakto pozwoli na znaczące  zwiększenie skali sprzedaży i produkcji, a tym samym pozyskanie funduszy na dalszy rozwój projektu. Nie jest to jedyna firma, z którą UGears nawiązała, lub planuje nawiązać współpracę. Już teraz modele ukraińskiego startupu dostępne są w 80 krajach na całym świecie.

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele drewnianych modeli do samodzielnego złożenia, ukraiński startup podszedł do tematu w zupełnie inny sposób. Zaprojektowane przez nich modele są mechaniczne, mają ruchome elementy lub poruszają się dzięki napędowi gumowemu. Wszystkie elementy wykonane są z drewna i wycinane laserowo, dzięki czemu ich złożenie nie wymaga użycia kleju. Podczas prac potrzebne są tylko drobne narzędzia.

Model lokomotywy (fot. UGears/gadgeet.pl)

Model lokomotywy (fot. UGears/gadgeet.pl)

Skala skomplikowania modeli jest różna, od prostych zamków, etui na wizytówki, przez sejf, aż po samochody, lokomotywę, tramwaj czy kombajn, poruszające się dzięki napędowi gumowemu. Dodatkowo w swojej ofercie firma ma liczne dodatki do modeli, takie jak stacja i przejazd kolejowy, przyczepy czy też linię tramwajową. Nie jest to zamknięta lista, ponieważ liczba modeli cały czas rośnie. Najnowszym modelem, który trafi do sprzedaży jest samochód wyścigowy U-9 Grand Prix Car.

W ramach działań reklamowych, firma przekazała specjalny egzemplarz (już złożonego) samochodu Thierremu Boutsenowi, byłemu, belgijskiemu kierowcy Formuły 1. Również w przypadku innych modeli, UGears stawia na ciekawą reklamę – olbrzymi, drewniany model skrzynki na listy przekazano ukraińskiej poczcie, a wystawy modeli zorganizowano w różnych krajach, m.in. w Indiach.

Model cysterny (fot. UGears/gadgeet.pl)

Model cysterny (fot. UGears/gadgeet.pl)

Ze względu na liczne skomplikowane mechanizmy, UGears pozyskała kilka patentów, co jeszcze bardziej podnosi prestiż projektu. Co istotne, wszystkie osoby stojące za tym przedsięwzięciem podchodzą do niego z olbrzymią pasją i zaangażowaniem, o czym wyjątkowo często wspominają.

Oficjalnym dealerem UGears w Polsce jest sklep Gadgeet.pl, gdzie można znaleźć i zamówić wszystkie modele. Jeśli chcecie wejść w posiadanie któregoś z modeli, możecie również skorzystać z poniższego kodu rabatowego, dającego 10% zniżki.

Smartage2017

Model mechanicznego etui (fot. UGears/gadgeet.pl)

Model mechanicznego etui (fot. UGears/gadgeet.pl)

Przegląd modeli

Liczba modeli w ofercie UGears jest całkiem pokaźna. Najprostsze mają po kilkadziesiąt elementów – najmniej elementów ma zamek szyfrowy, składający się z zaledwie 34 części. Nieco bardziej skomplikowany jest dynamometr, etui na wizytówki czy też model silnika. Wspomniane modele są również bardziej dekoracyjne.

O wiele ciekawiej wypadają modele pojazdów, z których najprostsze, takie jak traktor, tramwaj i kombajn mają po około 100-150 elementów. Wszystkie mają ruchome części i skomplikowany mechanizm napędu, dzięki któremu mogą się samodzielnie poruszać – dzięki konstrukcji dokładnie widać pracę mechanizmów odpowiedzialnych za jazdę.

Model wozu strażackiego (fot. UGears/gadgeet.pl)

Model wozu strażackiego (fot. UGears/gadgeet.pl)

Jednymi z najambitniejszych i zarazem najciekawszych modeli są ciężarówki – cysterna, wóz strażacki i zwykła ciężarówka, mające odpowiednio po 594, 537 i 420 elementów. Podobnie jak wcześniejsze modele, również te mają napęd gumowy i liczne ruchome elementy. Bez wątpienia najciekawszym modelem jest jednak lokomotywa, składająca się z 443 elementów. Model ten w połączeniu z dodatkami, w postaci stacji kolejowej (peronu) i przejazdu kolejowego tworzy małą makietę. Praktycznie do każdego z najbardziej złożonych modeli dostępne są dodatki, dzięki którym można albo ciekawie wyeksponować złożone pojazdy, albo nieco je przerobić.

Bardzo ciekawym modelem jest również sejf, składający się z 179 elementów. Więcej informacji o tym konkretnym modelu (który miałem okazję złożyć)  można znaleźć w tym tekście – Sejf UGears – więcej niż drewniany model.

Model sejfu

Model sejfu

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.