Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy? Jeśli nasz pojazd jest ważną częścią historii motoryzacji, to warto uzyskać dla niego status zabytku. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej. Jak to zrobić w Gdańsku?

Samochód zabytkowy, czyli jaki?

Nie każdy starszy pojazd jest z definicji uznawany za zabytkowy. Sam wiek już nie wystarczy, aby otrzymać żółte tablice rejestracyjne i móc skorzystać z takich możliwości, jak np. wykupowanie OC na krótszy okres niż 12 miesięcy. Wcześniej pojazd musi uzyskać status zabytkowego. Aby to było możliwe, musi spełnić następujące warunki:

 • samochód musi mieć co najmniej 25 lat,
 • jego produkcja zakończyła się co najmniej 15 lat temu,
 • 75% jego części musi być oryginalna.

Jeśli nasz pojazd jest młodszy i nie spełnia powyższych warunków, nadal możemy go zarejestrować jako zabytkowy – prawo dopuszcza kilka wyjątków. Należy wówczas udowodnić ponad wszelką wątpliwość przynajmniej jedną z poniższych okoliczności:

 • pojazd należał w przeszłości do powszechnie znanej osobistości,
 • był istotnym elementem historycznych wydarzeń,
 • jego konstrukcja jest unikalna,
 • jest ważnym punktem w historii motoryzacji,
 • brał udział lub miał związek z wydarzeniami sportowymi,
 • został odtworzony zgodnie z dawnymi metodami produkcji.

Zabytkowy samochód

Jeśli chcemy zgłosić nasz pojazd, musimy udać się do Pomorskiego Urzędu Konserwatora Zabytków, który znajduje się w Gdańsku. Wybrany przez Urząd rzeczoznawca oceni, czy nasz samochód spełnia któryś z wyżej wymienionych warunków. Następnie samochód musi zostać dopuszczony do ruchu, co możemy uzyskać w regionalnej stacji diagnostycznej. Ostatnim krokiem jest właściwy wydział komunikacji, w którym dokonamy rejestracji pojazdu. Potem musimy wykupić ubezpieczenie pojazdu.

Jak wygląda ubezpieczanie OC samochodu zabytkowego?

Podstawową zaletą statusu samochodu zabytkowego jest możliwość ubezpieczenia go na okres krótszy niż 12 miesięcy. Ustawodawca uznał, że samochody tego typu są użytkowane sezonowo – np. w ciągu lata, gdy jeździmy nim na zloty pasjonatów dawnej motoryzacji – i nie ma potrzeby wykupowania OC z góry na rok. Najkrócej możemy mieć polisę OC na 30 dni. Polisa ta nie jest automatycznie przedłużana, ubezpieczyciel ponadto nie informuje o fakcie jej wygaśnięcia. Z tego powodu musimy pilnować terminów. W przeciwnym wypadku, gdy będziemy poruszać się pojazdem bez ważnego OC, grozi nam grzywna, której wysokość w 2021 wynosi:

 • gdy OC wygasło do 3 dni od daty kontroli – 1120 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • ponad 14 dni – 5600 zł.

AC dla samochodu zabytkowego z Gdańska

Ubezpieczenie Autocasco ma w swoich założeniach pokryć koszta naprawy samochodu, gdy jesteśmy sprawcami wypadku lub szkoda wynikła z powodu żywiołów (deszcz, wiatr, pożar, grad itp.). Jednak ze względu na wysokie koszta naprawy oraz części zamiennych w praktyce towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują Autocasco dla samochodów zabytkowych. Ryzyko ich uszkodzenia jest zbyt duże – TU nie oferują AC już w przypadku pojazdów, które mają powyżej 15 lat.

W Eurofinance w Gdańsku pomożemy Ci dobrać najkorzystniejszą ofertę OC – jego zakres ochrony jest z góry określony, dlatego znajdziemy dla Ciebie najtańszą ofertę, która spełni Twoje oczekiwania.

Zabytkowy samochód

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.