PzKpfw VI Tygrys to jeden z najsłynniejszych czołgów II wojny światowej. Pojazd ten siał postrach wśród alianckich i sowieckich czołgistów, a historia tego czołgu jest jedną z najważniejszych w historii rozwoju broni pancernej. Thomas Anderson w swojej książce Tygrys Legendarny czołg postanowił przybliżyć sylwetkę tego pojazdu.

Książka liczy sobie blisko 300 stron i podzielona jest na 9 rozdziałów, poświęconych historii powstania czołgu, jego eksploatacji oraz poszczególnym elementom konstrukcji, które stały się symbolem Tygrysa – słynnej armacie KwK 36 L/56 kalibru 88 mm, opancerzeniu, z którym nie radziła sobie znaczną część ówczesnych armat przeciwpancernych.

Jak przystało na monografię, w książce znajdziemy liczne zdjęcia archiwalne oraz fragmenty instrukcji obsługi czołgu (bardzo charakterystycznej), a także tabele penetracji. Co istotne, wszystkie dane podane są w zwięzły i przystępny sposób, bez zbędnego rozpisywania się. Autor przedstawia genezę powstania czołgu, która nierozerwalnie wiąże się z historią powstania niemieckich wojsk pancernych przed II wojną światową. W kolejnych rozdziałach opisana jest konstrukcja samego czołgu jak i systemu logistycznego, który musiał powstać specjalnie dla tego pojazdu.

Tygrys Legendarny czołg - Thomas Anderson (fot. Michał Banach)
Tygrys Legendarny czołg – Thomas Anderson (fot. Michał Banach)

Część książki poświęcona historii eksploatacji Tygrysów przedstawia najważniejsze starcia, w których uczestniczyły słynne niemieckie czołgi ciężkie, pomijając mniej istotne wydarzenia. Wraz z opisami walk, autor przedstawia ich wpływ na rozwój zarówno samego czołgu i wprowadzane modyfikacje, jak i wpływ na organizację jednostek, korzystając z Tygrysów.

Można śmiało powiedzieć, że książka Thomasa Andersona jest typowym kompendium wiedzy na temat Tygrys, które zawiera wszystkie najważniejsze informacje, podane w sposób przystępny zarówno dla pasjonaty militariów, historyka jak i osób po prostu interesujących się historią legendarnego czołgu. Z drugiej strony mimo, iż jest to monografia, część książki poświęcona eksploatacji Tygrysów mogłaby być znacznie bardziej szczegółowa i zawierać bardziej dokładne opisy starć. Autor zdecydował się jednak na lżejsze podejście do tematu.

W książce nie zabrakło informacji i wersjach rozwojowych i pojazdach, które powstały na bazie Tygrysa, przy czym ich opisy mają charakter czysto ciekawostkowy i stanowią jedynie fragment książki, przez co są tylko dodatkiem, który można rozwinąć. Tym co wyróżnia tę publikację, są źródła na których opierał się autor. Podczas pisania książki, Anderson skupił się przede wszystkim na raportach, zwłaszcza niemieckich, dzięki czemu starał się uniknąć powielania legendarnych historii związanych z tym czołgiem, które pojawiały się po drugiej stronie frontu. Wpływa to również pozytywnie na jakość przedstawionych informacji, ale jak sam autor zaznaczył, nie oznacza, że wszystkie raporty podają bezbłędne informacje.

Tygrys Legendarny czołg to książka skierowana zarówno do fanów militariów i historyków, jak i osób, które dopiero zdobywają swoją wiedzę w temacie broni pancernej używanej podczas II wojny światowej. Bez wątpienia jest to bardzo ciekawa publikacja. Książkę można nabyć w księgarniach lub na stronie wydawnictwa RM – Tygrys Legendarny czołg.

Tygrys Legendarny czołg - Thomas Anderson
Tygrys Legendarny czołg – Thomas Anderson
8.0 Bardzo dobra

Tygrys Legendarny czołg to książka skierowana zarówno do fanów militariów i historyków, jak i osób, które dopiero zdobywają swoją wiedzę w temacie broni pancernej używanej podczas II wojny światowej. Bez wątpienia jest to bardzo ciekawa publikacja.

  • 8
  • Ocena użytkowników (4 Głosów) 5.1
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.