W trakcie II wojny światowej zbudowano prawie 500 czołgów ciężkich typu PzKpfw VI Ausf. B Tiger II, zwanych potocznie Tygrysami Królewskimi. Czołgi te budziły postrach wśród alianckich pancerniaków, ale w praktyce nie miały dużego wpływu na przebieg walk. Wiele pojazdów tego typu wpadło w ręce wojsk alianckich i sowieckich.

Na poniższym zdjęciu i filmie widać jeden z zdobytych Tygrysów Królewskich z tymczasowymi oznaczeniami amerykańskimi. Czołgi te przeszły wiele badań zarówno w Europie jak i po przewiezieniu do USA. W ich wyniku uznano, że mimo wielu zalet zwłaszcza pod względem uzbrojenia i opancerzenia, czołgi te nie były aż tak wartościowe.

Czołgi tego typu ważyły 69 ton i miały 10 m długości oraz 3 m wysokości. Ich uzbrojenie składało się z armaty KwK 43 kalibru 88 mm, uznawanej za jedną z najlepszych armat czołgowych II wojny światowej. Pancerz pojazdu miał maksymalnie 180 mm grubości. Napęd stanowił 12-cylindrowy silnik Maybach HL230 P30 pozwalający na osiągnięcie prędkości około 35 km/h. Załogę stanowiło 5 żołnierzy.

Niemiecki czołg cięzki PzKpfw VI Ausf. B Tiger II po przejęciu przez wojska amerykańskie w 1945 roku

Niemiecki czołg cięzki PzKpfw VI Ausf. B Tiger II po przejęciu przez wojska amerykańskie w 1945 roku

Poniżej filmik przedstawiający ten sam czołg.

 

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.