Twierdza Mehrangarh górująca nad miastem Dżodhpur to jeden z największych fortów w Indiach. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1459 roku, a w kolejnych latach umocnienia i znajdujące się wewnątrz twierdzy pałace rozbudowywano. Obecnie znajduje się tu muzeum.
Miasto Dżodphur zaczęło powstawać w 1459 roku z inicjatywy Rao Dźodha Singha, wodza klanu Rathore, do którego należały okoliczne tereny. Wkrótce miasto stało się stolicą królestwa, a zbudowana na 120-metrowym wzgórzu twierdza zapewniała bezpieczeństwo miastu, oraz była siedzibą władcy i jego następców.
Na przestrzeni lat kolejni następcy Rao Dźodha Singha rozbudowywali twierdzę zarówno pod względem umocnień zewnętrznych jak i znajdujących się wewnątrz pałaców. Największe prace prowadzono w XVII i XIX wieku. Pod koniec XIX wieku rola twierdzy zaczęła słabnąć, ponieważ wraz z brytyjską dominacją w Indiach spadło zagrożenie lokalnymi konfliktami. W zaistniałej sytuacji fort zaczął nie tylko tracić swoje znaczenie, ale również dawny splendor.
Wraz z nadejściem XX wieku kolejni przedstawiciele rodzina Singha zaczęli przenosić się do innych siedzib, bardziej nowoczesnych i wyposażonych w liczne udogodnienia. W 1974 roku Maharaja Gaj Singh II wspólnie z władzami Indii doprowadził do założenia w twierdzy Mehrangarh muzeum, przekształcając obiekt w jedną z ważniejszych indyjskich atrakcji turystycznych.
Obecnie olbrzymi fort przyciąga licznych turystów, którzy podziwiają nie tylko niesamowite mury obronne twierdzy, mające miejscami 36 metrów wysokości i do 21 metrów grubości, ale również bogato zdobione pałace, galerie i muzeum, w którym prezentowane są pamiątki po rodzinie Singha. Do wnętrza fortecy prowadzi siedem okazałych bram zbudowanych w różnych okresach, najczęściej w celu uczczenia zwycięskich bitew.
Najważniejszymi miejscami do odwiedzenia wewnątrz fortu są Moti Mahal, prywatne sale audiencyjne zbudowane w latach 1581-1595, Phul Mahal, bogato zdobiona sala (jedna z najpiękniejszych w twierdzy), w której organizowano królewskie ceremonie (powstała w latach 1730-1750), Szringar Cowk, tron władców Dżodphur, Dźanki Mahal, długa galeria z kamiennymi, ażurowymi przesłonami oraz Sileh Chana, zbrojownia z bogatą kolekcją uzbrojenia i zbroi.
Jako ciekawostkę warto dodać, że fort współcześnie często pojawia się w filmach, głównie bollywoodzkich. W 2012 roku fort został przedstawiony również w filmie Mroczny Rycerz Powstaje, Christophera Nolana.
https://www.youtube.com/watch?v=bpwiyOc-iFY