Twierdza Mehrangarh górująca nad miastem Dżodhpur to jeden z największych fortów w Indiach. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1459 roku, a w kolejnych latach umocnienia i znajdujące się wewnątrz twierdzy pałace rozbudowywano. Obecnie znajduje się tu muzeum.

Miasto Dżodphur zaczęło powstawać w 1459 roku z inicjatywy Rao Dźodha Singha, wodza klanu Rathore, do którego należały okoliczne tereny. Wkrótce miasto stało się stolicą królestwa, a zbudowana na 120-metrowym wzgórzu twierdza zapewniała bezpieczeństwo miastu, oraz była siedzibą władcy i jego następców.

Twierdza Mehrangarh (fot. nieznany)

Twierdza Mehrangarh (fot. nieznany)

Na przestrzeni lat kolejni następcy Rao Dźodha Singha rozbudowywali twierdzę zarówno pod względem umocnień zewnętrznych jak i znajdujących się wewnątrz pałaców. Największe prace prowadzono w XVII i XIX wieku. Pod koniec XIX wieku rola twierdzy zaczęła słabnąć, ponieważ wraz z brytyjską dominacją w Indiach spadło zagrożenie lokalnymi konfliktami. W zaistniałej sytuacji fort zaczął nie tylko tracić swoje znaczenie, ale również dawny splendor.

Wraz z nadejściem XX wieku kolejni przedstawiciele rodzina Singha zaczęli przenosić się do innych siedzib, bardziej nowoczesnych i wyposażonych w liczne udogodnienia. W 1974 roku Maharaja Gaj Singh II wspólnie z władzami Indii doprowadził do założenia w twierdzy Mehrangarh muzeum, przekształcając obiekt w jedną z ważniejszych indyjskich atrakcji turystycznych.

Twierdza Mehrangarh (fot. Tibor Suhadja)

Twierdza Mehrangarh (fot. Tibor Suhadja)

Obecnie olbrzymi fort przyciąga licznych turystów, którzy podziwiają nie tylko niesamowite mury obronne twierdzy, mające miejscami 36 metrów wysokości i do 21 metrów grubości, ale również bogato zdobione pałace, galerie i muzeum, w którym prezentowane są  pamiątki po rodzinie Singha. Do wnętrza fortecy prowadzi siedem okazałych bram zbudowanych w różnych okresach, najczęściej w celu uczczenia zwycięskich bitew.

Najważniejszymi miejscami do odwiedzenia wewnątrz fortu są Moti Mahal, prywatne sale audiencyjne zbudowane w latach 1581-1595, Phul Mahal, bogato zdobiona sala (jedna z najpiękniejszych w twierdzy), w której organizowano królewskie ceremonie (powstała w latach 1730-1750), Szringar Cowk, tron władców Dżodphur, Dźanki Mahal, długa galeria z kamiennymi, ażurowymi przesłonami oraz Sileh Chana, zbrojownia z bogatą kolekcją uzbrojenia i zbroi.

Jako ciekawostkę warto dodać, że fort współcześnie często pojawia się w filmach, głównie bollywoodzkich. W 2012 roku fort został przedstawiony również w filmie Mroczny Rycerz Powstaje, Christophera Nolana.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.