Firma AeroBayArt, specjalizująca się w renowacji i obsłudze samolotów postanowiła wystawić na sprzedaż jeden z posiadanych samolotów – Tupolewa Tu-134A. Maszyna należała kiedyś do LOT-u, a w 1993 roku została wycofana z eksploatacji i uziemiona. Mimo długiego pobytu na ziemi jest w pełni kompletna, chociaż jej stan techniczny patrząc na zdjęcia jest daleki od ideału.

Samolot wystawiono na sprzedaż za cenę 516 tyś. zł, co zważywszy na ogólnie dobry stan samolotu jest w miarę dobrą ceną. Według informacji podanych na stronie aukcji, samolot jest kompletny w 100%, ma sprawne silniki, kompletne wyposażenie kabiny i kokpitu oraz sprawne instalacje pokładowe. Oczywiście samolot nie jest zdolny do lotu, ale po drobnej renowacji pewnie wyglądałby jak nowy.

Tu-134A służyły w polskich liniach lotniczych LOT od 1973 roku (łącznie LOT pozyskał 8 maszyn tego typu oraz 5 Tu-134). Wycofano je na początku lat 90-tych wraz z nabyciem nowszych Boeingów. Jeden Tu-134A trafił do Policji, która wykorzystuje go do ćwiczeń. Kolejne znaleźć można w różnych kolekcjach i muzeach w całym kraju.

Wystawiony na sprzedaż egzemplarz aż prosi się o wstawienie do muzeum, ale Muzeum Lotnictwa w Krakowie posiada już jeden egzemplarz, wiec nie potrzebuje kolejnego, a inne muzea na pewno nie są w stanie kupić eksponatu za ponad 500 tyś. zł. Pozostaje wiec nadzieja w prywatnym kolekcjonerze.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.