Nauczanie domowe stanowi alternatywę dla szkoły stacjonarnej. Jest to w pełni legalna forma spełniania obowiązku szkolnego, w której dzieci uczą się w domu lub w innym dowolnym miejscu. Wielu rodziców zastanawia się, co wybrać – tradycyjną szkołę podstawową czy nauczanie domowe? Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto zmienić tryb nauki na edukację domową.

Czym się różni szkoła tradycyjna od edukacji domowej?

W szkole tradycyjnej dzieci uczą się w klasach pod okiem nauczycieli. Mają z góry ustalony plan lekcji i program nauczania. W trakcie roku szkolnego dostają oceny za sprawdziany, kartkówki oraz odpowiedzi przy tablicy.

W edukacji domowej wygląda to zupełnie inaczej. Dziecko jest co prawda formalnie zapisane do szkoły, ale obowiązek szkolny realizuje we własnym domu pod okiem rodzica. Może uczyć się w dowolnym miejscu i czasie przy użyciu wybranych materiałów edukacyjnych. Nie musi pisać sprawdzianów i kartkówek, a oceny na świadectwie otrzymuje na podstawie egzaminów klasyfikacyjnych, które zdaje się na koniec roku (lub wcześniej).

Edukacja domowa jest bezpłatną i w pełni legalną formą spełniania obowiązku szkolnego poza murami szkoły, a jej zasady są określone w art. 37 ustawy Prawo oświatowe. Zmiana trybu nauczania na edukację domową jest możliwa w każdej szkole – o ile jej dyrektor wyrazi na to zgodę. W Centrum Nauczania Domowego można zapisać dziecko do jednej ze szkół przyjaznych edukacji domowej, które znajdują się na terenie całej Polski. Placówki te doskonale rozumieją potrzeby dzieci realizujących obowiązek szkolny w domu i chętnie je w tym wspierają.

Tradycyjna szkoła podstawowa czy nauczanie domowe?

Który tryb nauczania wybrać? To zależy od potrzeb dziecka oraz od stylu życia rodziny. Szkoła tradycyjna oferuje zorganizowaną strukturę, stały plan dnia oraz bezpośredni kontakt z rówieśnikami, co sprzyja budowaniu relacji społecznych. Jeżeli dziecko dobrze odnajduje się w środowisku szkolnym, lubi swoich rówieśników, a nauka w takim systemie nie sprawia mu większych problemów, szkoła tradycyjna może być dla niego lepszym wyborem.

Z kolei edukacja domowa sprawdzi się w sytuacji kiedy dziecko:

  • ma trudności z adaptacją w tradycyjnej szkole,
  • ma problemy z rówieśnikami – jest nękane lub prześladowane,
  • nudzi się podczas tradycyjnych lekcji,
  • lubi uczyć się we własnym tempie,
  • ma specjalne potrzeby edukacyjne,
  • zmaga się z problemami natury psychicznej (stany lękowe, depresja), co utrudnia mu naukę w tradycyjnej szkole,
  • ma angażujące zainteresowania, np. uprawia sport, i szkoła uniemożliwia mu połączenie nauki z rozwijaniem jego pasji.

Tradycyjna szkoła podstawowa czy nauczanie domowe?

Dlaczego warto przejść na nauczanie domowe?

Edukacja domowa przede wszystkim pozwala dostosować sposób i tempo nauki do preferencji dziecka. Nauka nie musi odbywać się w ściśle określonych godzinach. Dziecko może zdobywać wiedzę rano, popołudniu czy wieczorem – tak jak mu wygodnie. Nie musi uczyć się wyłącznie w domu, a na przykład podczas spaceru w lesie czy wizyty w muzeum. Dzięki temu nauka nigdy nie jest nudna!

W edukacji domowej rodzic może dowolnie organizować dziecku czas, uwzględniając w planie dnia zarówno naukę, jak i zajęcia dodatkowe czy spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Dzięki edukacji domowej dziecko ma więc przestrzeń do tego, by rozwijać się na różnych płaszczyznach – nie tylko edukacyjnych. Uczy się bez presji i stresu, jednocześnie mając czas na swoje pasje i zainteresowania.

Nauczanie domowe sprzyja również budowaniu silniejszej więzi między dzieckiem a rodzicami, którzy aktywnie uczestniczą w jego rozwoju. Mają więcej czasu na wspólne rozmowy, zabawy czy wycieczki, co wpływa na lepsze relacje w rodzinie.

Jak przejść na nauczanie domowe?

Aby przejść na nauczanie domowe w szkole podstawowej, wystarczy, że wziąć udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego. Cały proces zapisu jest bardzo prosty! Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie: https://domowi.edu.pl/rekrutacja/ i wybrać z listy szkołę, do której formalnie zapisane ma być dziecko. Wszystkie te placówki są przyjazne edukacji domowej, co oznacza, że zapewniają wsparcie uczniom w tym trybie. Po wybraniu szkoły należy wypełnić kwestionariusza kandydata. Na jego podstawie zostaną przygotowane dokumenty, które otrzymuje się na podany przez siebie adres mailowy. Następnie trzeba je wydrukować, podpisać i dostarczyć do wybranej szkoły. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji dyrektora, dziecko może zacząć naukę w edukacji domowej! Prawda, że to proste?


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.