Brutalizm w architekturze najczęściej kojarzy się z Europą Wschodnią, a zwłaszcza ZSRR. Styl ten obecny był jednak na całym świecie, a jednym z ciekawszych przykładów brutalistycznych budynków jest Torres Blancas w Madrycie.

81-metrowy wieżowiec w stolicy Hiszpanii jest dziełem architekta Francisa Javiera Saenza de Oiza. Jego budowę rozpoczęto w 1964 roku i zakończono w 1968 roku. Pierwszym właścicielem budynku była firma Huarte.

Początkowo zakładano, że powstaną dwie bliźniacze wieże, ale oryginalny wygląd budynku sprawił, że władze miasta nie pozwoliły na budowę kolejnej wieży. Budynek miał być również  pokryty białym betonem (z domieszką sproszkowanego marmuru), ale z powodów finansowych nie udało się zrealizować tego pomysłu. Zmiany na etapie prac sprawiły, że nazwa budynku jest myląca, ponieważ Torres to po hiszpańsku wieże, a blancas oznacza białe.

Torres Blancas (fot. Luis García)
Torres Blancas (fot. Luis García)

Wieżowiec ma formę betonowego cylindra, otoczonego balkonami, a na jego dachu znajduje się basen i ogrody. Budynek ma 23 piętra – 21 nadziemnych i 2 podziemne, na których mieszczą się biura i mieszkania. Zewnętrzny wygląd budynku przeniesiono również na wewnętrzną konstrukcję mieszkań, w których wiele pomieszczeń ma plan koła.

Chociaż Francisco Javier Saenz de Oiza otrzymał w 1974 roku za swój projekt nagrodę European Excellence Award, Torres Blancas nie zyskał popularności wśród mieszkańców Madrytu. Obecnie z racji niezbyt dobrej konserwacji budynek wygląda brzydko, a jego elewacja jest bardzo ciemna. Mimo to Torres Blancas pozostaje jednym z najciekawszych brutalistycznych budynków w Europie zachodniej i jedną z bardziej nietypowych atrakcji turystycznych w Madrycie.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.