Badania meteorologiczne mają olbrzymie znaczenie. Wiedza na temat zjawisk pogodowych jest wyjątkowo potrzebna lotnictwu, wojsku, ale również i każdemu z nas. Możliwość przewidywania skutków burz pomaga zmniejszać wielkość strat jakie powodują. O ile dzisiaj wiemy na temat pogody całkiem sporo, w latach 40-tych wiedza ta nie była aż tak bogata. W związku z tym, w USA rozpoczęto program Thunderstorm Project, którego celem było badanie burz.

Thunderstorm Project uruchomiono w 1946 roku na Florydzie, gdzie w okresie letnim występuje znacznie więcej burz, niż w innych rejonach USA. W ramach badań wykorzystywano naziemne stacje obserwacyjne oraz 5 samolotów P-61 Black Widow wyposażonych w radary, które wlatywały w środek burzy.

Co ciekawe, piloci musieli latać nawet w najgorszych burzach – każda musiała być zbadana. Thunderstorm Project był pierwszym tak dużym projektem meteorologicznym w USA. W toku badań uznano, że radar może skutecznie pomagać w ocenie warunków pogodowych, a sama metodologia badania zjawisk atmosferycznych przy użyciu statków powietrznych jest odpowiednia.

Chociaż trwający kilka lat program stał się bazą do zorganizowania podobnych przedsięwzięć na całym świecie, dzisiaj mało kto pamięta, że to właśnie w 1946 roku rozpoczęto prawdziwe i profesjonalne badania meteorologiczne przy użyciu radaru.

Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie 4 samoloty, które wzięły udział w tym programie. Dwa znajdują się w muzeach, jeden jest remontowany a jeszcze jeden znajduje się w Chinach.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.