W 1914 roku Enoch Thulin założył w Szwecji zakłady lotnicze AB Thulinverken. Początkowo firma produkowała licencyjne kopie samolotów francuskich i niemieckich, ale w 1916 roku do produkcji wszedł jej pierwszy własny samolot – Thulin E.

Zakłady AB Thulinverken były niewielką wytwórnią lotniczą (która z czasem zaczęła produkować również samochody). Jej pierwszy samolot – Thulin A był licencyjną kopią francuskiego Bleriot XI. Firma specjalizowała się w produkcji lekkich samolotów szkolno-treningowych oraz rozpoznawczych. Dzięki pozyskiwaniu licencji od zagranicznych firm, konstruktorzy AB Thulinverken zdobyli doświadczenie, które pozwoliło na zaprojektowanie pierwszego własnego samolotu w 1916 roku.

Był nim Thulin E, dwuosobowy dwupłatowiec o drewnianej konstrukcji. Samolot miał 6,45 m długości i 11,4 m rozpiętości skrzydeł, oraz masę własną 655 kg. Napęd stanowił dziewięciocylindrowy silnik Thulin A o mocy 90 KM, zapewniający prędkość maksymalną 110 km/h i przelotową 80 km/h.

Dzięki swojej lekkiej konstrukcji samolot nadawał się do zadań rozpoznawczych. Zbudowano jedynie 5 egzemplarzy, z których przynajmniej jeden testowano w wersji z pływakami.

Thulin E
Thulin E

Ostatecznie maszyna okazała się niezbyt udanym projektem i szybko została zastąpiona kolejnym samolotem – Thulin FA. Niestety w 1919 roku zginął założyciel firmy, Enoch Thulin, przez co jego firma zaczęła odchodzić od prac nad samolotami, na rzecz produkcji samochodów i podzespołów do samochodów. Powstało jeszcze kilka projektów samolotów, w tym myśliwców, ale żaden nie zyskał większej popularności. Ostatecznie zakłady AB Thulinverken połączyły się w 1958 roku z firmą Svenska AB Bromsregulator, kończąc swoją działalność w oryginalnej formie.

Enoch Thulin – urodził się 15 września 1881 roku. W latach 1908-1912 zdobywał wiedzę z zakresu lotnictwa na Uniwersytecie Lund. W 1914 roku założył swoją firmę AB Thulinverken i stał się jednym z pionierów szwedzkiego lotnictwa. Zginął 14 maja 1919 roku podczas lotu samolotem K3.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.