Filmik z cyklu – marzenie każdego fana offroadu. The Ferret to specjalnie zmodyfikowany brytyjski samochód pancerny Daimler Ferret. Pojazd otrzymał mocniejszy silnik i nowe, specjalnie zaprojektowane opony do offroadu. Efekt? Pojazd do zadań specjalnych i szybkiej jazdy w nawet najtrudniejszym terenie.

Samochody pancerne Daimler Ferret produkowano w latach 1952-1971 w Wielkiej Brytanii. Wykorzystywano je do zadań rozpoznawczych i policyjnych. Poza Wielką Brytanią wykorzystywano je w kilkunastu innych krajach, głównie państwach arabskich, w kilku krajach afrykańskich oraz Finlandii i Portugalii.

Ten konkretny egzemplarz pochodzi z roku 1959. Modyfikacji dokonała ekipa specjalistów z firm Toyo i Action Vehicles Engineering. Silnik Rolls-Royce zamieniono na LS V-8 a zamiast wieżyczki z karabinem maszynowym umieszczono wyrzutnię haków, pozwalających na wciągnięcie pojazdu pod górę, lub wyciągnięcie z trudnego terenu.

Zmieniono całe podwozie, wzmacniając je i dostosowując do nowych kół i jazdy w trudnym terenie (Ferret oryginalnie nie był aż tak dobrym pojazdem do jazdy terenowej, chociaż i tak radził sobie znacznie lepiej niż wiele samochodów terenowych). The Ferret otrzymał również nowe, 39-calowe opony Toyo Open Country.

W pokazowym filmiki, za kierownicą zasiadł utalentowany kierowca rajdowy Bj Baldwin.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.