Rosjanie mieli znaczący wkład w podbój kosmosu, ale znacznie mniejszy wkład w twórczość filmową. W związku z tym historia amerykańskiego podboju kosmosu znacznie częściej pojawia się w filmach. Sytuację może odmienić film The Space Walker (ros. Время первых, pol. Pierwszy raz), opowiadający historię Aleksieja Leonowa, pierwszego człowieka, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Reżyserem filmu jest Dmitrij Kiselew, budżet rosyjskiej superprodukcji wyniósł 400 mln rubli, czyli… 6 mln dolarów. Główne role zagrali Konstantin Chabienski i Jewigienij Mironow. Film nie ma jeszcze polskiego tytułu, więc póki co pojawia się pod anglojęzyczną nazwą. Premiera w Rosji 6 kwietnia 2017 r.

Film opowiada historię Aleksieja Leonowa, pierwszego człowieka, który 18 marca 1965 roku wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną w ramach misji Woschod 2. Operacja nie przebiegła do końca tak jak planowano, ponieważ kosmonauta miał problemy z powrotem do statku.

Film zapowiada się bardzo ciekawie, chociaż w trakcie prac nad nim było sporo problemów (łącznie z odsunięciem pierwszego reżysera, Jurija Bykowa). Ciekawe, kiedy produkcja trafi do kin w Polsce – lub czy w ogóle trafi do kin w Polsce, ponieważ inne rosyjskie produkcje z ostatnich lat trafiają do naszego kraju z sporym opóźnieniem – nawet kilkuletnim.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.